çocuk büyütmekle ilgili doğrular,yanlışlar,çocuk yetiştirme çocuk yetiştirirken dikkat edilecekler bebek büyütmek bebek büyütmek çok zor bebek büyütmek kitap çocuğu büyütmek çocuk gelişimi bebek gelişimi


Çocuk yetiştirirken çevredekilerin tavsiyeleri, kulaktan dolma bilgiler anne-babaları yanlış yönlendirebiliyor. Bu yüzden BebekSayfasi.Com olarak annelere özel tasarlanmış, anne eli değmiş gibi bebeklerin gelişimini derinlemesine inceleyebileceğiniz AY AY BEBEK GELİŞİMİ sayfalarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları-Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, annelerin doğru bildiği yanlışları sıraladı.

Şişman çocuk sağlıklıdır!

Şişmanlık sağlık değil, sağlıksızlık göstergesidir. Hem çocukluk çağı hem de erişkin dönem için hipertansiyon, damar sertliği, şeker hastalığı, ortopedik bozukluklar, pişik, solunum yolu enfeksiyonları, psikolojik bozukluklar gibi birçok hastalıkla ilişkisi saptanmıştır. Dengeli beslenen çocuk zayıf da olsa sağlıklıdır.

Annelerin doğru bildiği yanlışlar

Bebek kucağa fazla alınmaz, alınırsa kucağa alışır!

Yenidoğan bebeğinizi emzirmek, altını değiştirmek, sevmek, okşamak, konuşmak için kucağınıza almalısınız. Anne ile bebek arasında kurulacak sevgi ve güven bağı için bu çok önemlidir. İstekleri karşılanan, sevgi ve güven hisseden bebeğinizi daha ileri dönemlerde uyku, beslenme gibi durumlar için belirli bir düzene alıştırmak daha kolay sağlanır. Özellikle ilk üç ay bebeğinizi sık sık kucağınıza alın.

Annelerin doğru bildiği yanlışlar

Dondurma hasta eder!

Dondurma gibi serinletici yiyecekler sağlık kurallarına uygun olarak hazırlandıktan sonra, üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edilerek tüketilmelidir. Dondurma, yemeklerden sonra verilmelidir. Böylece hem çocuğun iştahının kapanmasına neden olmaz hem de boş midede soğuk besinin yol açabileceği karın ağrıları görülmez. Yavaş yavaş ve yalayarak yenilir ve beraberinde su içilir ise boğaz ağrısı veya tahrişine yol açmaz.

Annelerin doğru bildiği yanlışlar

Banyo yaparsa üşütür!

Çocuklar banyo yapmaktan hasta olmaz. Hasta çocuk bile banyo yaptığında tıkalı burnu açılır, vücudundan ter ve toksinler atılır. Sadece hastalık dönemlerinde uzun banyo yapılmamalıdır.

Annelerin doğru bildiği yanlışlar

Çocuğu üşütmemek için kalın giydirmek gerekir!

Çocukları üşüteceği endişesi ile kalın giydirmek, sarıp sarmalamak terlemelerine ve hastalanmalarına yol açar.

Annelerin doğru bildiği yanlışlar

Soğuk algınlığı mı, üşütme mi?

Soğuk algınlığı, toplumda en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığıdır. Sıklıkla hava değişim dönemlerinde görülen bu hastalığa neden olan 100’den fazla virüs vardır. Hasta kişilerin hapşırıp–öksürmesi ile havaya karışan mikroplar, sağlam kişilere burun, ağız ve göz aracılığı ile bulaşır. Yuva, kreş, okul çocuklarında salya, sümük ile temas etmiş eller, oyuncaklar, yüzeylere dokunma yolu ile de bulaşma olur. Açık havada, rüzgarda kalıp üşütmek ile ilgisi yoktur.

Annelerin doğru bildiği yanlışlar

İştah açıcı şurup işe yarar!

Vitamin şuruplarının iştah açtığı hazırlayıcı firmalar tarafından sıklıkla vurgulanmaktadır. İyi beslenmeme nedeniyle bazı çocuklarda yeterli büyüme sağlanamıyor ise, hekim önerisi ve kontrolü ile bazı vitamin ilaçlarını kullanmak gerekebilir. Alerji ilaçları ve hormonlu ilaçlar yan etki olarak iştah artışı yaparlar. Bu nedenle çocuklarda uzun süreli bu ilaçları kullanmak önerilmemektedir.

Annelerin doğru bildiği yanlışlar

Midesini üşüttü diye kusuyor!

Mide ve barsak hastalıkları virüs ya da bakterilerle oluşur. Soğukta kalma sonucu oluşmaz. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, gaz çıkarma gibi belirtilerle seyreder.

Annelerin doğru bildiği yanlışlar