Küçük bir çocuğun konsantrasyonu dalgalanıp duracaktır, bu yüzden de her şey hareketli olsun. Yemek vakitlerini ilginç ve eğlenceli bir hale getirin. Hikâyeler okuyarak, fıkra anlatarak, oyun oynayarak ortamı canlandırın (ama çocuğunuzun yemeğe ve yemek yemeye odaklanmasını sağlayın.)

Tabağa bakın ve şöyle deyin: "Aaa? Bugün tabağında patates var. Şimdi sana Bay Patates'in hikâyesini anlatayım. Bay Patates çok yaramaz bir sebzeymiş. O kadar yaramazmış ki! Hadi bakalım at ağzına da çiğne onu!" * Bir tabak fasulyeyi ya da patatesi bir sirk sahnesi haline getirin ve her lokmayı çatala almadan önce sahnenin ortasına koyarak sirkteki bir "gösteri"ye dönüştürün.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi

* Çocuğunuzu yemek pişirirken size yardım etmeye teşvik edin, böylece yemeklerden zevk almayı, yemek hazırlayıp yeme faslını öğrenecektir. * Ekmekleri şekilli kesin, "dinozor tostu", "masal şatolu sandviçler" hazırlayın.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi

Çocukların öğrenmeleri oyunla bağlantılıdır

Çocuklar eğleniyorlarsa, bilinçsizce iyi alışkanlıklar oluşturmaya başlayacaklardır; üstelik anneleri ve babalarının kaşlarını çatıp "çatal-bıçak kullan", "doğru otur", "yemeğinle oynamayı kes, doğru düzgün ye" demesine kıyasla daha kolay olacaktır bu. Gerilimi masadan kaldırır, yemek zamanlarını günün yaratıcı ve eğlenceli bir vaktine dönüştürürseniz, bu vakitler, birlikte geçirmekten hoşlandığınız saatler olacaktır.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi

Yiyeceklerle ilgili olumlu çağrışımlar

Yiyeceklerle ilgili olumlu çağrışımlar kurulması şu fikre dayanır: Bir parça yeni yiyeceği, çocuğunuzun tanıdığı yiyecekle birlikte verirsiniz. Böylece yeni yiyeceğin tadı ve lezzeti yavaş yavaş tanıdık bir hal almaya başlar; bildiği yiyecek de ödülü olur.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi

Çocuğunuz bilmediği yiyecekten biraz yerse, ona hemen "ödül" yiyecekten de verin. Ana fikir, ödül almanın iyi davranışa bağlı olduğu bilgisini güçlendirmektir. Hızını zorlamayın. Her gün her seferinde biraz biraz verin. Öncü rolü oynamamaya çalışın, çocuğunuzu bol bol cesaretlendirin ve övün. Yemeği ağzına götürmek istemezse, onu yemeğe dokunmaya ya da onu koklamaya teşvik edin, böylece o yiyeceği tanıyacaktır.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi