Çocuğun üstün zekalı olması aileler için çok da kolay bir durum değil. Çünkü öğrenmeye aşırı meraklı olan, sorularıyla ebeveynlerini şaşırtan bu çocuğu çok iyi yönlendirmek gerekiyor. Üstün zekalı çocuklar genel olarak yaş gruplarına göre bazı becerileri daha erken kazanabiliyor. Bazıları daha erken konuşup, okumayı öğrenebiliyor.

Üstün zekalı çocuk Üstün zekalı çocuk

Motivasyona ihtiyaçları var

Zekası yaşıtlarından daha parlak görünen çocukların aileleri, çocuklarını nasıl desteklemeleri gerektiğiyle ilgili bilgi arayışına giriyor. Öncelikle bilinmesi gereken şey çocuğun zekasının iyi olması bir başarı ön göstergesi olsa da tek başına yeterli değil. Başarının motivasyonla yakın ilgisi var. Çocuğu heyecanlandıran konular ve ilgi alanlarıyla ilgili kapıları açmak gerekiyor. Burada da ailelere ve eğitmenlere büyük iş düşüyor. Çocuğa birçok alanı tanıtmak ve bu alanlardaki yeteneklerini keşfetmek çok önemli.

Üstün zekalı çocuk Üstün zekalı çocuk

Hangi test ile anlaşılabiliyor?

Üstün zekalı olduğu düşünülen çocuklara akademik performans için WISC-R isimli kapsamlı bir zeka testi yapılıyor. Bu testin yapılabilmesi için çocuğun 6 yaş 6 aylığı geçmesi gerekiyor. Çeşitli ülkelerde üstün zekalı çocuklarla ilgili yapılan araştırmalar, bu çocuklara verilmesi gereken eğitim ile ilgili bazı noktalara ışık tutmuş. Liv Hospital Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Işılay Altıntaş bu konuda şunları söulüyor: ‘’Bu çocukların ayrı sınıflarda diğer arkadaşlarından izole okuması çoğunlukla iyi bir sonuç vermemiş. Ülkemizde de sonuçlar benzer olmuş. Şu anda önerilen ideal sistem bu çocukların normal okullarına devam etmesi ancak bununla birlikte yeteneklerinin keşfedildiği alanlarda uygun destek sağlayacak ek eğitim almaları yönünde.’’

Üstün zekalı çocuk Üstün zekalı çocuk

Aile nasıl davranmalı?

Çocuklarının üstün zekalı olduğu anlaşıldığında pek çok ailenin beklentileri artıyor. Bu durum bir süre sonra çocuğa olumsuz etki ediyor. Çocuğa, diğer arkadaşlarından farklı olduğunu sürekli hissettirmek, ‘’sen daha zekisin’’ gibi sözler söylemek doğru değil. Bunun yerine hangi alanlara ilgisinin olduğunu keşfederek, onu yönlendirmek, desteklemek ve ilgi duyduğu alanda yeteneklerine uygun bir eğitim almasını sağlamak gerekiyor. Altıntaş, bu çocukların eğitim hayatında karşılaşılabilecek sıkıntıyı ise şöyle anlatıyor :

Üstün zekalı çocuk Üstün zekalı çocuk

‘’Genellikle en sık karşılaştığımız sorun erken öğrenen bir çocuğun okulda derste sıkılması ve buna bağlı olarak kendini oyalamakta güçlük çekmesi hatta bir takım davranış sorunları göstermesidir. Bu da uygun bir öğretmen yaklaşımıyla kolaylıkla giderilebilir. Diğer önemli konu ise dikkat ve davranışlarla ilgili sorun yaşayan çocukların bu sorunlarının zekaya bağlanması. Bu durum da risk taşıyabilir. Çocuğun zeki olması başka bir şey davranış problemleri olması başka bir şeydir. Dolayısıyla duygusal gelişimi zihinsel gelişimden ayrı değerlendirebilmek ve çocuğun yaşadığı sıkıntıları erken fark edebilmek önemlidir’’

Üstün zekalı çocuk Üstün zekalı çocuk