famplay2
Çocuğunuzun ilk ve en önemli modeli sizsiniz.

Sosyal ve duygusal gelişim nedir ve bu iki kavram arasında fark var mı? Bunlar, konu hakkında cevabı en çok merak edilen iki soru. Şöyle bir örnek ile cevabı açıklayabiliriz; diyelim ki dört yaşındaki iki çocuk plajda oyuncak kovayla oynuyor ve birbirleriyle oyun malzemelerini paylaşıyorlar bu durum, sosyal gelişimin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Çocuklardan biri oyun esnasında arkadaşından bir oyuncak alıyorsa ve arkadaşına da oynaması için başka bir oyuncak veriyorsa (başkalarına saygılı olmak ve karşıdaki insana empati göstermek), bu durum da duygusal gelişimin işareti olarak gösteriliyor. Bu iki kavram birbirinden farklı olmasına rağmen çocuğun hayatında ortak bir gelişim gösteriyorlar.

Çocuğunuzun ilk ve en önemli modeli sizsiniz.Bu nedenle ona her zaman pozitif mesajlar vermeye çalışın.Yaptığı şeyleri destekleyin.Başarılarını öne çıkararak, onu yeni şeyler denemeye teşvik edin.Yaptığı hataları başarısızlık olarak değil, doğruya giden yolun alternatifleri olarak görmeye çalışın.

Anaokuluna giden bir çocuğun hayatında arkadaşlık önemli bir yere sahiptir. Arkadaşlık, çocuklara empati duygusunu ve paylaşmayı öğretir.Birçok uzmana göre arkadaşlık kavramının tohumları bebeklikte atılıyor.Çocuk, eğer annesine ve babasına karşı güven dolu kuvvetli bağlar kurmuşsa kendi çevresini genişletmek ve başka insanlar tanımak istiyor.Daha sonra nasıl oynaması gerektiğini öğreniyor, bir süre diğer çocukları gözlemliyor ve sonunda arkadaş olmayı öğreniyor.

Bu yaşlardaki çocuklar çok güçlü duygulara sahipler. Çok sevdikleri ya da hiç sevmedikleri şeyler vardır. Bu iki durumun ortası onlar için sık rastlanan bir durum değildir.Oyun oynarken kaybetmekten nefret ediyorlar. Hayal güçleri çok gelişmiştir, hayal gücü bol olan oyunları ya da gerçeği taklit ederek oynadıkları oyunları çok seviyorlar.