cocuklar_dinini_oyunla_ogrenecek13704219120_h1035072
0-6 yaş döneminde anne ve babalar çocukların ruhsal gelişimi ile ilgili bir çok farklı sorunla karşılaşıyor.

0-6 yaş döneminde anne ve babalar çocukların ruhsal gelişimi ile ilgili bir çok farklı sorunla karşılaşıyor. Tanı Eğitim,İletişim ve Danışmanlık Hizmetleri Psikolog Dr. Işın Akı bu dönemde, annelerden en çok gelen şikayetlerden oluşan 7 soruluk bir soru – cevap bölümünü sizler için hazırladı.

1) “Kızım 2 yaşında ; iştahsız, hiç yemiyor, kusuyor. Birçok kez doktora gitmeme karşın, doktorum bir şeyinin olmadığını söyledi. Sebebi ne olabilir?”

Bu durumda kendi tutumunuzu gözden geçirin.Çocuğu yeterince sevmiyor,kızgınsanız veya yemek sırasında telaşta, gerilim içinde iseniz, çok duyarlı olan çocuğunuz tepkide gecikmez.Yemek seçer, nazlanır, kusar.Onun için, belli saatlerde yemeğini koyun ve yumuşak, rahat olun.Yemeğini bitirmesi için direnmeyin.Biraz aç kalmaktan hiçbir çocuk zarar görmez.

2) “Kızım 3,5 yaşında duvardaki boya kalıntılarını yiyor.Engelleyemiyorum? Ne yapmalıyım?”

Yeterli gözetim ve uyarı almayan oyun çocuklarının, uygun olmayan maddeleri yeme riski yüksektir.Beslenme / yeme bozuklukları listesi içinde olan ilk yer pikadır. Pika, en az bir ay süreyle yiyecek olmayan maddeleri gelişimsel düzeye ve kültürel pratiğe uymayan biçimde yeme olarak tanımlanır.Bazen sıkıntı depresyon veya bazen de demir eksikliği, kalsiyumun az olması piko’ya sebep olabilir.Onun için bir beslenme uzmanıyla birlikte bir psikoloğun görmesinde fayda vardır.

3) “Oğlum 4 yaşında her gece güçlükle yatağına yatırıyorum.Uyuduktan sonra hep uyanıp ağlıyor;beni yanında istiyor.Gece odadan odaya gidemiyor.”

Küçük çocuklar sevildiklerinden kuşkulu iseler, ana – baba arasında sürekli çekişme varsa, çocuk uslu olsun diye sürekli korkutuluyorsa bu şikayetler baş gösterebilir.Bu durumda çocuğa sevgi ve sabırla davranmak, gece yatırırken ninni söylemek şarkı söylemek yararlıdır.Bunlara rağmen gece ağlamaları devam ediyorsa, hatta bilinçsizce el kol işaretleri ve konuşmalar varsa, buna gece korkusu denir.Bir çocuk psikoloğuna ve ruh hekimine danışmamızda yarar vardır.

4) “Çocuğum 3 yaşında hala konuşamıyor. Normal mi?”

Bir çocuk 3 – 3,5 yaşına geldiği halde bir iki sözcük kullanıyor, konuşamıyor ise onun önce K.B.B. HEKİMLERİNCE İNCELEMESİ GEREKMEKTEDİR.Acaba kulakları duyuyor mu? Dil, damak gelişimi nasıl ? bütün bunların sonucu iyi ise, o zaman bir çocuk psikoloğunun görmesi gerekebilir.