Çocuğunuz kişiliğinin geliştiği ve biçimlendiği yılların çoğunu okulda geçirecek. Anne babalar bazen çocuklarının okula gitmeye başlamasıyla birlikte, kendilerini “dışarıda kalmış-dışlanmış” hissedebilir veya okulda alınan kararlarla ilgili hayrete düşebilirler.
Bu durumda sözünüzü sakınmayın. Okuldaki kararlara siz de dahil olun. Okul Aile Birliği yönetimine girin. Üstelik, okul yönetimi anne babaların okulla ilişki içinde olmasından ve yardımlarından son derece memnun olurlar. Dahası, çocuğunuzun eğitim sürecine daha fazla katılmış olursunuz.

Veli toplantılarına katılın:

Veli toplantıları size, çocuğunuzun öğretmeniyle görüşebilme imkanı tanır, ayrıca çocuğunuzun derslerdeki başarısını öğrenmek ve genel olarak okuldaki durumunu sormak için mükemmel bir fırsattır.

Okul Okul

Okuluyla işbirliği içinde olun:

Son zamanlarda tüm okullar eğitim ve öğretimde hedefledikleri başarıya ulaşmak için anne babalara da bazı görevler düştüğünü belirtiyor. Ayrıca çocuklar, okul ve anne babalarıyla iş birliği içinde olduklarında daha başarılı olurlar.

Okul Okul

Okul yönetimiyle tanışın:

Çocuğunuzun okulundaki yöneticilerle tanışmanız, okulun eğitim ve öğretim politikasıyla ilgili size daha kapsamlı bir bilgi verebilir.

Okul Okul

Okul gezilerine yardımcı olun:

Veliler okul gezilerinin organizasyonlarına yardım etmeyi önerebilirler. Ancak bu gezide öğretmenler kadar sorumlu olmasanız da tüm çocukların 'sorumlu veli'si gibi davranmanız gerektiğinin farkında olmalısınız.

Okul Okul

Yardımcı olun:

Bazı okullar sınıf içi veya okul sonrası aktivitelerde anne babaların yardımından çok memnun olurlar. Tabii böyle bir durumdan çocuğunuzun mutlu olup olmayacağını mutlaka ona sorun.

Okul Okul

Yüz yüze görüşün:

Çocuğunuzun öğretmeni veya okul müdürü herhangi bir kaygınız olduğunda daima birebir görüşmek için size vakit ayırabilmelidir.

Okul Okul