Ekran_Resmi_2015-08-20_13.46.14
Anaokulu döneminde çocuklar, sürekli olarak soru sorarlar.

Çocuğunuz anaokuluna giderken, dünyaya meraklı gözlerle bakar hatta bakmakla yetinmeyip sizi bıktırana kadar çevresiyle ilgili herşeyi sorup öğrenmek ister. Bazen kendinize acaba ben bir geveze ile mi yaşıyorum diye sorabilirsiniz?

Bu dönemlerde çocuklar, sürekli olarak soru sorarlar; soru sormadıklarında ise şarkı söylerler, hoşlarına giden bir kelimeyi ya da cümleyi tekrar edip dururlar, sayı sayarlar ya da uydurdukları hikayeleri anlatırlar. Bunların hiçbirini yapmıyorsa kendi kelimelerini yaratıyor da olabilirler.Kısacası hiç susmazlar.Ancak çocuğunuzda görülen bu konuşma merakı onun dil gelişimi için büyük öneme sahip.

Bu nedenle, çocuğunuzun bu dönemi etkili bir şekilde geçirmesini istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey onun görme, işitme duyularının sağlığına dikkat etmek.Eğer çocuk sağlıklı şekilde işitemiyorsa ya da göremiyorsa, dil gelişiminde problemler oluşabilir. Diğer bir önemli nokta ise ona bol bol sohbet etme imkanı tanımak.Onunla birçok konuda konuşabilirsiniz.Çocuklar genellikle konuşabildikleri kelimelerden daha fazlasını anlarlar. Çocuğunuzun özellikle sizinle konuşma isteği içinde olduğunu asla unutmayın ve onunla konuşurken bütün dikkatinizle onu dinleyin, göz kontağı kurmaya özen gösterin.

Dil Gelişimi Yaş Gruplarına Göre Nasıl Değişiklik Gösterir?

3 yaş için: iki ya da dört kelimelik cümleler kurabilir, küçük talimatları takip edebilirler, kelimeleri sürekli tekrar ederler.

4 yaş için: Birçok cümleyi anlarlar, fiziksel göstergeleri anlarlar( üstünde, altında, içinde….), kendisi hakkında bilgi verebilir( ismini,yaşını ve cinsiyetini söyleyebilir)

5-6 yaş için: Hikayeler anlatabilir, 5-6 kelimelik cümleler kurabilir.