Bir çocuğu sık sık resim yaptığı haliyle hayal edebilirsiniz. Çünkü çocuklar (eğer olumsuz yönlendirilmemişlerse) renkli boyalara ve resim yapmaya bayılırlar. Peki, çocuğunuza ilk defa ne zaman kâğıt kalem vermelisiniz?

Yaklaşık bir yaşından itibaren bebeğinizi kâğıt ve kalın pastel boyalarla tanıştırabilirsiniz. Muhtemelen boyayla ilk defa karşılaşan bebeğiniz onu ağzına götürecektir. Eğer bebekler için üretilmiş, zararsız boyalardan kullanıyorsanız sorun yok. Bebeğinizin yanında kendi kâğıdınıza birkaç çizgi çizin ve ona boyayı nasıl kullandığınızı gösterin. İlk karalamalar tesadüfî olabilir. Fakat daha sonra, bebeğiniz kolunun hareketlerinin kâğıtta çizgilere neden olduğunun farkına vararak zihinsel bağlantı kurmayı öğrenir. Yaklaşık 2 yaşından sonra çocuğunuz resim faaliyetlerine ağırlık vermiş, yaptığı çalışmalara daha fazla odaklanmaya başlamış olur. Bu süreç karışık çizgiler ve karalamalarla geçecektir. İşte bu süreçte tamamen iyi niyetlerle ebeveynlerin birçok hata yapmaya başladığını fark ederiz.

Çocuklarda yaratıcılık gelişimi Çocuklarda yaratıcılık gelişimi

Çocukta yaratıcılığın gelişimi için yapılması ve yapılmaması gerekenler

• Bir çalışmanın nasıl olması gerektiği konusundaki beklentilerinizi unutup, neyi nasıl kullanacağını çocuğunuzun kararına bırakın (yaratıcı düşüncenin esası olan, keşfi engelleyen şey, ebeveynlerin direktifleridir). • Çocuğunuzun çalışmasına müdahale etmeyin. Onu geliştireceğini düşünerek yaptığınız katkı ve müdahaleler çocuğunuzun cesaretini kırabilir. • Resimdeki tesadüfî şekilleri gerçek nesnelere benzetmeye çalışmayın (bu çalışmanın değerini yitirmesine sebep olacaktır). • Çocuğunuza nasıl çizmesi gerektiğini göstermeyin ya da onun adına gerçek resimler çizmeyin (öğretmeye çalıştıklarınız çocuğunuzun “keşfetmesini, yaratmasını” engeller nitelikte olabilir).

Çocuklarda yaratıcılık gelişimi Çocuklarda yaratıcılık gelişimi

• Çocuğunuza boyama kitapları, çizim materyalleri, kalıplar gibi sanatsal yaratıcılığı engelleyen malzemeler almayın (başkasının yarım bıraktığı bir şeyi tamamlamak çocuğunuza herhangi bir yarar sağlamayacaktır). • Çocuğunuz için boş bir defter alın. Seyahatlerde bile yanınızdan ayırmayın bu defteri. Kısa süre içinde bu defter, çocuğunuzun gösterdiği gelişimin en güzel kanıtı olacaktır. • Çocuğunuzun resimlerini sadece buzdolabına asmayın. Çünkü çocuklar iyi resimlerin duvarlarda sergilendiğini bilirler. Çocuğunuzun resimlerini çerçeveletip duvara asın veya bilgisayarınızın masaüstünde sergileyin. • Gerçek bir nesneyi resmetme isteği kesinlikle çocuktan gelmelidir. Bu hemen hemen çocuğun 4. yaş gününe yakın bir zamanda söz konusu olabilir; bunun daha geç gerçekleşmesi de gelişimin normal seyrinin bozulduğu anlamına gelmez. Eğer çocuğun anne-babadan tek onay aldığı nokta gerçekçilik olursa, sanatsal çalışmalarla geçen üç yıl bütün önemini yitirecektir.

Çocuklarda yaratıcılık gelişimi Çocuklarda yaratıcılık gelişimi

Her resim öğretmeninin anne-babalara ilk söyleyeceği şey, anne-babanın çocuğun resmine verdiği tepkinin, onun resme yaklaşımını belirlediğidir. İşte bu yüzden çocuğunuzun resmindeki şekil için “Bu da ne?” diyemezsiniz. Odaklanmanız gereken, şekillerin gerçek varlıklara benzerliği değil, çalışmanın kendisidir. Sorular sormak yerine, onun neyi nasıl yaptığını tarif edebilirsiniz. Örneğin; “Görüyorum ki bütün sayfayı çizgilerle doldurmuşsun”, “İyi çalışıyorsun anlaşılan” veya “Kolun gidip gelirken kâğıttaki çizgiler de çoğalıyor” gibi cümleler, onun için daha anlamlı olacaktır. Ona hangi malzemeyi nasıl kullandığını tarif edebilirsiniz. Örneğin, “pastel boyayı yan tutarak çizdiğinde, çizdiğin çizgi boyanın genişliğinde oluyor” diyerek ilgisini çizdiği şekillere yöneltmeniz mümkün olabilir. Resmindeki herhangi bir çizgiyi göstererek “zikzak bir çizgi çizmişsin” diyebilir; “bak burada kalemi sıkıca bastırmışsın, bu çizgi çok koyu olmuş” diyerek, basıncın etkisini öğretebilirsiniz. Görüş bildirmek isteyeceğiniz bir başka nokta da renk kullanımı olacaktır. “Çok fazla mavi, çok az kırmızı kullanmışsın” gibi kıyaslamalar yapabilir, “Kırmızı kâğıtta kırmızı daha parlak duruyor sanırım” gibi ifadeleri kullanabilirsiniz. Basit bir şekilde yaptığı işi veya resmi tasvir ederek, ona yaptığı eylemin nedenlerini, sonuçlarını öğretebilir; sağladığınız sözcük hazinesiyle de dil yeteneğini geliştirebilirsiniz.

Çocuklarda yaratıcılık gelişimi Çocuklarda yaratıcılık gelişimi

Unutmamalısınız ki; iyi bir resim, ne “güzel” görünmek zorundadır ne de çocuğunuza önemli bir şey öğretmek. Bu nedenle ona cesaret vereceğiniz sözler “çok güzel” gibi kalıplarla sınırlanamaz.

Çocuklarda yaratıcılık gelişimi Çocuklarda yaratıcılık gelişimi