çocuğumuzu tanımlamak için 5 öneri


Bütün anne ve babalar çocuklarının mutlu olmasını ister. Zaman zaman çocuğunuzu mutsuz ya da keyifsiz görebilirsiniz ama üçük şeylerle mutlu olabilen çocukları eğlendirebilmemiz hiç de zor değil. İşte öneriler:

-Övgünün gücü

Onun doğru yaptığı şeyleri öne çıkarın ve bunlardan övgüyle bahsedin. Onun doğru yaptıklarını övmeniz, çocuğunuzun gelişimi açısından da etkili olacaktır.

Çocuğu mutlu etme Çocuğu mutlu etme

-Enerjisini boşaltın

Onu dışarı çıkarın ve sevdiği yerlere götürün. Çocuklar, son derece enerjik bir yapıya sahiptir. İçlerinde var olan enerjiyi dışarı çıkarabilmeleri daha mutlu olmalarını sağlar. Aksi takdirde bastırılmış enerji çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Çocuğu mutlu etme Çocuğu mutlu etme

-Onunla oyunlar oynayın

Mesela sandalyeye yan yana oturun ve araba yıkama ünitesine girmiş gibi yapın. Çocuğunuzla birlikte - birebir geçireceğiniz 15 dakika bile onu son derece mutlu edecektir. Elbette oyun arkadaşları olacak, ama sizinle oynadığı oyun onun için başka bir anlam ve öneme sahiptir.

Çocuğu mutlu etme Çocuğu mutlu etme

-Durun ve dinleyin

Çocuğunuzun mutsuz olduğunu gördüğünüzde, ona neyin ters gittiğini sorun. Anlatmazsa da problem yok. Siz ona kişisel ilgi gösterin, oyunlar oynayın ve ihtiyacı olduğunda yanında olun yeter. Bunlar onu mutlu eder.

Çocuğu mutlu etme Çocuğu mutlu etme

-Beraber yemek yapın

Çocuğunuzun erkek ya da kız olması birlikte yemek yapamayacağınız anlamına gelmez. Erkek çocuğun annesiyle birlikte yemek yapması ileride düşünceli ve çok yönlü yetişkin bir erkek olmasına yardımcı olacaktır. Mesela çocuğunuzla birlikte pizza yapın. Malzemeleri de o koysun. Emin olun, tadı eşsiz olacaktır.

Çocuğu mutlu etme Çocuğu mutlu etme