1021003_620x413
ebeklerin yedikleri yiyecekler kadar soludukları hava da alerjinin gelişiminde etkilidir.

Alerjik hastalıklar özellikle çocukluk çağında çok fazla görülüyor. Her ne kadar Oysa gerekli önlemler alındığı takdirde alerjiden korkmanıza hiç gerek yok! Pek çok nedeni olan alerjinin nedenleri ve alınabilecek tedbirler hakkında Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdülkadir Göksel ile görüştük.

Alerji nedir?
Alerji, vücudumuzun dış ortamdaki çeşitli maddelere karşı gösterdiği aşırı bir tepki olarak tanımlanıyor. Bazı insanlar normal insanlarda hiçbir etki oluşturmayan bazı maddelere karşı özel bir tepki gösteriyorlar. Burada amaç, vücudu yabancı olarak fark edilen maddeye karşı korumak olmakla beraber, bu yabancı maddeye karşı gösterilen tepki vücutta zarara yol açıyor ve bu durum alerjik hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Bebekte alerjik hastalık riski olup olmadığını anlamak mümkün müdür?
Anne, baba ve kardeşlerde alerji varsa doğacak bebeğin de bu riski taşıması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Alerji ihtimali; anne ve babanın aynı tip alerjileri varsa örneğin; astım ya da saman nezlesi bebekte alerji görülme ihtimali yüzde 50 – 70”dir. Anne va babanın farklı alerjileri varsa çocukta da alerji görülme ihtimali yüzde 40 – 60”dır. Sadece anne ya da baba alerjikse bu ihtimal yüzde 20 – 40”tır. Sadece kardeşi alerjikse, bu risk yüzde 25 – 35”e düşer.

Alerji türleri hakkında bilgi verir misiniz?
Bebeklerin yedikleri yiyecekler kadar soludukları hava da alerjinin gelişiminde etkilidir. Çünkü evdeki havanın içinde alerjiye yol açacak bir sürü madde var. Bunların en önemlisi de akar denilen canlıların beden olduğu ev tozudur. Bu akarın ürettiği tozlar solunum havası vasıtasıyla çocuğun solunum yollarına ulaşır. Daha sonra bu partiküller bronşlarda alerjik astıma yol açar.Akarlar özellikle nemli ve sıcak ortamları tercih eder. Bu nedenle en yoğun bulundukları yerler; yatak, yastık, çarşaf ve yorgan. Bu açıdan bakılırsa bebek yatağı onlar için ideal bir mekan olarak karşımıza çıkar. Çocuklar akarlarla ilk ve en uzun temasını burada yaşar. Dolayısıyla toza karşı ilk alerjik tepkileri de bebek yatağında gelişir. Bu nedenle bebek daha doğmadan önce yatağı akarların barınamayacağı bir yer haline getirmek gerekir.

Alınması gereken tedbirler nelerdir?
Bu önlemleri 4 maddede toplayabiliriz.

• Bebeğin yatağının mutlaka yeni olmasına dikkat edin.
• Yatağa kesinlikle koyun (sadece yün daha uygun)yününden yapılmış bir örtü yaymayın
• Yatak çarşaflarını iki haftada bir değiştirin ve 60 derecede yıkayın.
• Bebeğin yatağında duran oyuncak ayıları 4 haftada bir, derin dondurucuda 24 saat bırakın.(Yatakta peluş tüylü oyuncak barındırmamak daha uygun)