Masmavi bir deniz, açık bir gökyüzü, güneşin altında pırıl pırıl parlayan kumlar, kısacası her şey o ilk deniz deneyimi için hazır. Simit veya kolluklar takılıyor, özenle seçilmiş mayosu ile ayaklar suya değiyor ve… Bir anda feryat figan ağlama sesi plajı inlettiğinde çevredeki kafalar size dönüyor.

Eğer ufaklığın ilk deniz deneyiminde böyle bir tabloya karşı hazırlıklı olmak isterseniz, Gidello annelerinden öneriler sizin için geliyor.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Denize girmek tatilin en önemli aktivitesi gibi bir izlenim oluşturmayın. İşler beklendiği gibi gitmezse, başarısız olduğunu düşünmesine izin vermeyin. Sakin olun ve endişelerinizin çocuğunuza da geçtiğini unutmayın. Gereksiz tezahüratlar yapmak plajda komik görünmenize ve onu korkutmanıza sebep olabilir. Bu konuda çevrenizdekileri de uyarmayı unutmayın.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Eğer şartlar güvenliyse, süslü simidini bu seferlik arkanızda bırakmanızda fayda var. Tanımadığı bu garip aparatları giydirmeye çalışmak daha da endişelenmesine sebep olabilir. Tercihen dalgasız, sığ ve berrak bir yer bulmanızda fayda var. Güneş kremi ve benzeri hazırlıkları daha önceden yapmanız, savaşa hazırlanıyormuşsunuz gibi bir etkinin uyanmasını önleyecektir.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Kumsalda ayakların suya ufak temasları, denize taş atma gibi ufak oyunlar hem rahatlamasına hem de suya alışmasına yardımcı olacaktır. Denize girmeyi, önemli ve aşılması gereken bir engel gibi göstermeyin. Eğlenmesi için orada olduğunuzu unutmayın. Diğer çocuklarla karşılaştırma yapmayın . Öz güvenini kaybetmesi, daha da kötüsü gereksiz cesaret gösterilerine başlaması isteyeceğiniz son şey olabilir.

Çocukla tatil Çocukla tatil

İşler beklendiği gibi gitmezse ısrarcı olmak; daha kötüsü o istemeden bir şey yaptırmak korku geliştirmesine sebep olabilir. Tekrar denemek için zamanınız olacak. İlk defa yaşadığı deniz deneyiminde, özellikle sığ bölgeleri tercih etmeniz işleri kolaylaştırır. Ayaklarını yere basıyor olmak, ona ekstra güven verecektir.

Çocukla tatil Çocukla tatil