Çocuğunuza sarılın ve onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatın. “Bunu zaten biliyoruz” dediğinizi duyar gibiyiz, ama ne kadar çok anne babanın bunları düzenli olarak yapmayı unuttuklarını bilseniz şaşarsınız.

Çocuk büyüdükçe sevgiyi göstermek için fiziksel temasa gerek kalmadığı düşünülür; aslında çocuklar en çok da bu zamanlarda bir sevgi ortamına ihtiyaç duyarlar. Araştırmalar, hem annelerin, hem de babaların, çocuk büyüdükçe ona fiziksel olarak daha az sevgi ve şefkat gösterdiklerini ortaya çıkarıyor. Araştırmanın bir bölümünde, anne babaların çocuklarına ne sıklıkla sarıldıkları ölçülmüş: Üç yaş altı çocuk sahibi anne babaların yüzde 90’ı, her gün mutlaka çocuklarına sarıldıklarını ifade ederken, çocuklar on yaşına geldiğinde bu oran annelerde yüzde 75’e ve babalarda da yüzde 50’ye kadar düşmüş.

Çocuğu sevme Çocuğu sevme

Çocuğunuza onu sevdiğinizi göstermeniz gerçekten bu kadar önemli mi? Daha önceki kuşaklardan pek çok insanın öpme ve sarılmadan yoksun bir çocukluk geçirdiğini varsayarsak, bu tarz bir anne babalık onlara herhangi bir zarar vermiş olabilir mi? Birçok çalışma, anne baba ve çocuk ilişkisindeki sıcaklığın hayati değere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmalar, bu tür bir sevgi ortamında büyüyen çocukların özsaygılarının daha yüksek olduğunu, anne baba olduklarında çocuklarıyla daha iyi iletişim kurabildiklerini ve daha az psikolojik ve davranışsal sorunlar yaşayan bireyler haline geldiklerini gösteriyor. Anne baba sevgisi ve şefkatine doyan çocuklar okulda daha başarılı ve soruna odaklı çözüm geliştirebilme becerisine de sahip oluyorlar. Ama tam tersine anne babasından bu sıcaklığı göremeyen çocuklarda bu durum yabancılaşma, düşmanlık, saldırganlık gibi duygu ve davranışları tetikliyor. Bu çocukların özsaygıları daha az olabiliyor ve antisosyal davranışlar gösterebiliyorlar.

Çocuğu sevme Çocuğu sevme

Sevginizi fiziksel olarak göstermeniz sadece çocuklarınızı mutlu etmez, siz de kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Fiziksel bir bağ kurmak anne babalığın en önemli gereklerinden biridir ve çocuğunuza fiziksel olarak temas ettikçe ona olan sevginiz daha da artacaktır. Bebeğinizin kucağınızda uykuya dalmasının veya büyük çocuğunuzun size aniden sarılmasının ne kadar muhteşem bir şey olduğunu bir düşünün. Ayrıca unutmayın ki, fiziksel temas aynı zamanda harika bir stres gidericidir.

Çocuğu sevme Çocuğu sevme