-10095Yapılan bir araştırmaya göre çocuklukta yapılan yorumlar yetişkinlikte yapılanlara göre daha olumsuz etkiliyor. Çocuğunuza söyleyeceğiniz yanlış bir şey çocuğunuzu yetişkinlikte bile hayatı boyunca etkileyebilir.

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre çocukken kiloları hakkında veya çok fazla yemek yedikleri için ebeveynlerinden azar işiten kadınlarda yetişkinlikte obez olma riski artıyor. Ayrıca bu kişilerde “mutlu olmak için kilo vermem lazım” gibi düşünceler de ortaya çıkabilir. Çocuklukta kilosu ebeveynleri tarafından azarlanan kadınlar normal kilolu olsa bile kilolarını fazla bulduğu ortaya çıktı. 500 kadın üzerinde yapılan ankete göre kilolarıyla aşırı ilgilenen ailelerin çocukları kalori ve kilo ile ilgili fazla endişeli oluyor.

Tüm bu çalışmalar çocuklarda kilo, diyet yapma ve vücudunu sevme gibi konularda ailenin büyük bir rol oynadığını kanıtlıyor. Bir evde kilo ve diyetle ilgili bitmek bilmeyen konuşmalar çocuğun büyüdükten sonra yetişkinlikte bile yemeğe ve diyete nasıl bakacağını hayatı boyunca etkileyebilir.

Her üç çocuktan biri ya fazla kilolu ya da obez. Bu durumda çocuklarının kilosunu hakkında ebeveynler haklı olarak endişe edebiliyor. Çocuğunuzun duygularını kırmadan ona yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğumu obeziteden nasıl korumalıyım?
Sağlıklı bir yaşam biçimi en önemli faktörlerden biridir. Ancak bu yaşam biçimi tüm aile tarafından uygulanmalıdır, sadece çocuk tarafından değil. Dışarıda fast food yemek yerine ailece ev yemekleri ile beslenin. Akşamüstü televizyon izlemek yerine ailecek yürüyüş yapın.

Çocuğunuza doğru örnek olun. Sağlıklı atıştırmalıklar seçin, egzersiz yapın, gazoz veya kola gibi sağlıksız içecekler yerine su için. Bu şekilde sağlıklı beslenmenizi gören çocuk da sizin gibi davranmaya başlayacaktır.
Dediklerinize dikkat edin. Çocuğunuzun kilosu hakkında konuşmayın ama aynı zamanda kendi vücudunuzu da eleştirmeyin. Yemekleri bu “iyi” bu “kötü” şekilde etiketlemeyin.

Yargılamakta acele etmeyin. Bazı çocuklar boy atmadan önce biraz kilo alabilirler. Boy attıktan sonra ise boyları kilolarına göre uygun olur. Bu yüzden çocuğunuzun kilosu ile endişelenmekte aceleci olmayın. Çocuğunuzun boy uzamasını takip etmek için çocuk doktorunuza danışın.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)