6a0147e1d4f40f970b019b01b9e378970c
Çocukların öğrenebilmesi için aktif olarak denemesi şarttır.

Çocuklar belli bir yaşa geldiklerinde bazı becerileri kazanmaya başlarlar. Kendi kendilerine giyinmeyi öğrenmek de bu becerilerden biridir. Eğer doğru zaman ve yöntemler seçilirse, öğrenme daha kolay olacaktır. Unutmayın ki çocuklara kendi kendine giyinmeyi öğretirken sabırlı olmak gerekiyor.

Anne baba olarak hepimiz çocuğumuzun kendi ihtiyaçlarını karşılama gücünü kazanmasını, sorumluluklarını bilmesini isteriz. Ama asıl önemli olan bunu istemek değil, çocuklara bu ortamı sağlamaktır. Her çocuğun gelişim basamaklarını geçme süreci ve hızı farklıdır. Çocuğun bireysel özelliklerini göze alarak ona uygun zamanda destek vermek yapılacakların başında gelir. Çocuk adına yapılan işler onun beceri kazanmasını zorlaştırır. Öğrenebilmesi için aktif olarak denemesi şarttır. Onun yeterliliklerine ve becerilerine saygı duyarak zaman tanımak, telaşa kapılmamak, yol gösterici ve kolaylaştırıcı bir rol üstlenmek öğrenme sürecini hızlandırır. Çocuğumuza bir yaşa kadar her şeyini giydirip, onun adına giysilerini seçtikten sonra, ondan birdenbire artık kendi başına giyinmesini istediğimizde bu beklentimizin gerçekleşmesi doğal olarak çok zordur. Bu eğitimi verirken tüm eğitim alanlarında olduğu gibi net ve tutarlı olmak çok önemlidir. Net açıklamalar, örnek alma, tutarlı yaklaşımlar, güven verme, yanında olduğunu hissettirme, ortam sağlama, hata ve eksikler için zaman tanıma çocuğun gelişimini hızlandırır. Çocuğumuz için yapabileceğimiz; onu olabildiğince deneyimle karşılaştırma, yapması gerekenleri onun yerine yapmama ve yapabildiklerine saygı göstermektir.

Çocuğunuza kendi kendine giyinmeyi öğretmenin pratik yolları

1-Öğrenmeye hazır olduğu zamanı iyi seçin
Çocuğunuzu eğitmeye başlamadan önce seçilecek zaman çok önemlidir. Bu uygulamaya erken başlamak, istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle çocuğunuzun hazır olduğuna ilişkin işaretleri kollayın. Öğrenmek için en uygun zaman 18-24 ay arasıdır. Öncelikle onun neleri yapamadığını gözleyin. Çocuklar için giysileri çıkarmak onları giymekten daha kolaydır. Çocuğunuzun çoraplarını çekiştirmesi, tokalarıyla oynaması ya da yeleğini çıkarmaya çalışması onun üzerini değiştirmeye ve bu alışkanlığı kazanmaya hazır olduğunu gösteren işaretler olarak kabul edilebilir.

2-Doğru giysileri seçin
Çocuğunuzun giysilerini seçerken onun kolayca giyip çıkarabileceği pratik olan giysileri tercih etmelisiniz. Aldığınız ürünler eğer dayanıklı ve yumuşak olursa çocuğunuzun kavraması ve kullanması daha kolay olacaktır. Çocuğunuzun üzerine tıpa tıp uyan bir elbise bulmak zor olabilir, fakat fazla geniş ya da onun taşımakta zorluk çekeceği kadar ağır giysiler de tercih etmemelisiniz. Çok beğendiğiniz bir giysiyi almaya karar verdiğinizde, onun kullanışlı olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekiyor.