Mızmız deyince kapsamı çok genişledi, daha spesifik olalım ne dersiniz. Her şeye ağlıyorsa, yemek seçiyorsa, “oraya oturmam, bunla oynamam, şuraya gitmem, onu içmem” sık kullandığı kelimelerse ve dediği yapılmadığında küsüyor, alınganlık gösteriyorsa mızmız diyebiliriz.

Panik olmayın

Çocuğunuza bir yiyeceği sunarken abartılı tutumlar izlemeyin. Uzmanların çoğu, yemeği masaya koymayı, bir ısırık alması için onu özendirmeyi ve ondan sonra çocuk yemeği sevse de sevmese de, olumlu ya da olumsuz herhangi bir tepki göstermemeyi öneriyor. Her şeyden önce, çocuğunuz bir gıdayı yemeyi reddediyorsa soğukkanlı olun ve tabağındakileri bitirmesi için onu zorlamayın.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi

Rüşvet vermeyin

Çocuklar bir gıdayı yemesi için kandırıldıklarında, hatta onu yemesi için ödüllendirildiklerinde veya övgüler düzüldüğünde, genellikle o gıdaya karşı bir tiksinti geliştirirler. Gıdaları ödül olarak vermemeye veya “tüm bu sebzeleri bitirmeden pudingini yiyemezsin” dememeye çalışın. Böyle yaparak sadece, pudingin sebzelerden daha arzu edilebilir bir yiyecek olduğu fikrini güçlendirmiş olursunuz.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi

Abur cuburu uzak tutun

Buzdolabınızı ve raflarınızı sağlıklı gıdalarla doldurun; masaya sadece dengeli öğünler koyun ve istenmeyen diğer tüm gıdaları evinizden uzak tutun. Bu, daha az sağlıklı gıdaları arzu etmesini engellemenin en iyi yoludur ve bu tür gıdaları sadece, yemesini kontrol edebileceğiniz özel organizasyonlarda ortaya çıkarın.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi

Üstelemeyin

Yeni bir gıdayı sunuyorsanız, onu o anda sadece bir kez telif edin. Çocuklar, yememek gibi bir seçenekleri olduğunda, yeni bir gıdayı çok daha istekli bir şekilde denerler.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi

Sebzeleri gizleyin

Eğer çocuğunuz sebze yemekten hoşlanmıyorsa, onları sosların içine karıştırmaya veya bir çorbanın içinde vermeye çalışın. Çocuklar, taze ve körpe olduklarında sebzeleri daha istekli yerler; dolayısıyla temizlenmiş, körpe ve taze sebzeleri elleriyle rahat yiyebilecekleri bir şekilde keserek verin. Hatta bu sebzeleri içine bandırabilecekleri dip soslarla (örneğin naneyle yoğurdu karıştırarak) birlikte sunabilirsiniz. Ayrıca sebzeleri, havuç veya domates suyu olarak bile çocuğunuza vermeniz mümkündür.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi

Beraber yemek yiyin

İster inanın ister inanmayın, çocukların çoğunluğu anne ve babalarıyla birlikte yemek yemeyi sever. Dolayısıyla kendinize daha sonra mükellef bir sofra planlıyor olsanız bile, çocuğunuzla birlikte bir şeyler yemeye çalışın. Çocuklar bazen başkalarının tabaklarından alternatif tatları kabul edebilirler.

Çocuk beslenmesi Çocuk beslenmesi