ev-kazalari-bebek-2
0-6 yaş grubu çocukları evde daha çok başta düşmeler olmak üzere zehirlenmeler, boğulmalar,yanıklar en çok rastlanılan ev kazalarıdır.

Evler çocuklar için tehlikelerle dolu. Siz de evinizde otururken bile çocuğunuzun başına bir kaza gelirse diye endişe duyanlardan mısınız? O halde Türkiye’nin ilk Çocuk Güvenlik Uzmanı Arzu Birinci ile yaptığımız röportajı okumalısınız. Evinizi güvenli hale getirmenin ipuçları bu yazıda…

Çocuk güvenlik uzmanı olma fikri nasıl doğdu?
Böyle bir konuda yatırım yapmamız, kendi çocuğumuzun ihtiyacından kaynaklanmıştır. Yaklaşık 6 yıl önce evimizin merdivenlerinden düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalan 1,5 yaşındaki oğlumuzun güvenliği için günlerce uygun bir çocuk güvenlik kapısı aramamıza rağmen bulamadık. Bulduğumuz ürün ise ya ölçüleri merdivenlere uymadı ya da güvenli şekilde monte edilemedi. Sonuçta ; Avrupa ve A.B.D ‘de araştırmaya başladım, çeşitli fuarları ziyaret ettim. A.B.D ‘de evde çocuk güvenliği konusuna son derece önem verildiği ve bir sektör olduğunu gördüm. Bu konuda yüksek lisans çalışması yaptım.

Bu konunun uzmanı olabilmek için belirli bir eğitim alınması, bir sertifika alınması gerekiyor mu?
Bir süre ABD’de yaşayarak uygulamalı ‘Child Profing’ eğitimi aldım. Şu anda Türkiye’de sertifikaya sahip tek çocuk güvenlik uzmanıyım. İki yıldır da bunu ülkemizde uyguluyorum.