İster sevin, ister sevmeyin bilgisayar ve internet hayatımızı değiştirdi. Özellikle çocukların üzerinde çok büyük bir etkisi oldu. Çocuklar boş zamanlarının çoğunu bilgisayar başında geçirmeye başladı.

Özellikle son dönemde sömestr tatilini fırsat bilen çocuklar, şu günlerde iyiden iyiye bilgisayar başında vakit geçiriyor. Olumlu açıdan bakıldığında internetin hayatımıza kazandırdığı olumlu yönleri yadsınamayacak kadar fazla. Ancak çocuk yararlı olduğu kadar herkesin ulaşabildiği, birbirinden farklı içerikleri ile de her türlü tehlikeye karşı bizleri, özellikle de çocukları neredeyse korumasız yakalıyor.

Çocuk ve bilgisayar Çocuk ve bilgisayar

Peki çocuğunuzun internet ve bilgisayar kullanımını kontrol altına almak için neler yapmalısınız?

Anne ve baba olarak izniniz olduğu zamanlarda bilgisayar ve internet kullanımına izin verin. Anne ve baba olarak izniniz olduğu zamanlarda bilgisayar ve internet kullanımına izin verin. Gerçek kimliğini açıklamaması gerekitğini kendisine anlatın. İnternette herhangi bir işlem yaparken, herhangi bir sitey eüye olması gerektiğinde size sormadan kişisel bilgilerini paylaşmaması gerektiğini söyleyin. Gözünüzü dört açın.

Çocuk ve bilgisayar Çocuk ve bilgisayar

İnternette oyun oynarken, sohbet ederken ya da herhangi bir sosyal paylaşım sitesinde vakit geçirirken kendisini rahatsız eden bir durum olduğunda hemen o siteden çıkması gerektiğini ona anlatın. Sanal ortamda tanımadığınız insanlarla sohbet etmemesi gerektiğini, böyle bir durum olursa da sizi bilgilendirmesi gerektiğini söyleyin.

Çocuk ve bilgisayar Çocuk ve bilgisayar

Bu basit önerileri uygulayarak çocuklarınızın internette herhangi bir sohbet odasında ya da sosyal paylaşım sitesinde çocuğunuzun zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

Çocuk ve bilgisayar Çocuk ve bilgisayar