Çocuklarda tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı? Çocuğum tuvalet eğitimine hazır mı? Çocuğumun tuvalet eğitimine hazır olduğunu nasıl anlarım?

r3fe5t62ey27ue2t6ey72u82Sağlıklı çocuklar tuvalet eğitimi için 18 aylık ve 3 yaş arasında fiziksel ve duygusal olarak hazır olurlar. Erkek çocukları, kız çocuklarından birkaç ay sonra tuvalet eğitimine hazır olurlar. Birçok ebeveyn çocuklarının tuvalet eğitimine 2-3 yaşları arasında başlar.

Tuvalet eğitimine bu yaşta başlanmalı diye kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Ayrıca dilerseniz çocuğunuza lazımlığa alıştırmak zorunda bile değilsiniz. Çocuğunuz ayrı bir eğitime ihtiyaç duymadan sizin yaptığınızı taklit ederek de tuvalete alışabilir. Eğer bu şekilde tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız yapması gerekenleri çocuğunuza mutlaka anlatın. Kendisini hazır hissetmiyorsa veya istemiyorsa lazımlık kullanması için çocuğunuzu asla zorlamayın.

Bazı ebeveynler bebekleri daha 4 aylıkken lazımlık kullanımına başlayabilir. Ancak uzmanlar bu yöntemin yanlış olduğunu ve çocuğu ilerde olumsuz etkileyeceğini savunurlar. Hazır olmadan tuvalet eğitimi gören çocuk okul tuvaletini kullanmakta zorlanabilir. Çocuğunuz eğitime hazır olduğu zaman tuvalet eğitimine başlanmalıdır.

2 yaşın altındaki çocuklar idrarlarını veya kakalarını kontrol edemezler çünkü kasları bunları kontrol edecek kadar gelişmemiştir. Bu kaslar 18 aylık-2 yaş çocuklarda gelişmeye başlar. Bu yüzden tuvalet eğitiminin başarılı olmasında en önemli etken çocuğunuzun fiziksel olarak hazır olmasını beklemektir. Erken başlanan tuvalet eğitimi başarısız olacaktır ve çocuğu olumsuz etkileyecektir.

Tuvalet eğitimi gören bir çocuğun aşağıdaki aktiviteleri yapabilmesi gerekir:

  • Tuvaleti nasıl ve ne zaman kullanacağını bilmek
  • Tuvalete ulaşana kadar dengeyi sağlamak
  • Sifonu çekmek
  • Yardıma gerek kalmadan altını silmek

Bu davranışlar genelde 3-4 yaş arasındaki çocuklarda görülür ve bir bebeğin yapması beklenemez.

Çocuğunuzun başarılı bir tuvalet eğitimi alması için gerekli lazımlıklar, alıştırma külotları ve tuvalet aksesuarları en ucuz fiyatlarla bumudur.com’da!

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)