Çocuğun yazmayı öğrenmesi uzun sürer ve çocuk semboller yapmaya başladığı anda yazmayı öğrenme süreci de başlamış olur. Yani çocuğunuz yemeğiyle oynarken tabağında semboller ve desenler yapıyorsa aslında bu hiç de anlamsız bir davranış değildir çünkü çocuğunuz artık yazı yazmayı öğrenmeye hazır demektir.

Bu dönem içerisinde küçük çocuğunuz boya kalemleriyle karalama yapmaya başlayacaktır. Çocuğunuz boya kalemleriyle düz çizgiler ve kocaman yuvarlak şekiller çizmeye başlar. Çocuğunuz yeni şeyler deniyor.

Çocuğunuza yazmayı öğretirken yapmanız gereken en önemli şey çocuğunuzun hangi hızında öğrenmesine izin vermektir. Çocuğunuz öğrenmek için hazır değilse ona zorla yazmayı öğretmeye çalışmayın ve çocuğunuzu öğrenmesi için asla zorlamayın. Çocuğunuzun yazmayı öğrenmek için ilgili ve heyecanlı olduğu bir zamanı bekleyin.

Çocuklar genelde 3 yaşına geldiklerinde çizim ve yazı arasındaki farkı anlamaya başlarlar. Yani küçük çocuğunuzun kağıt üzerinde çizgiler çizmeye başlaması için çok zamana ihtiyacı olacaktır. Harfleri ve kelimeleri yazmak konuşmayı öğrenmeye bağlıdır. Çocuğunuz konuşmayı öğrenmeden önce harfleri şekilleriyle öğrenecektir ama o harflerin anlamlarını bilemez. Çocuğunuz konuşmayı öğrendikçe ve öğrendiği kelimeleri kullandıkça kelimeleri ve harfleri çıkardıkları sesleriyle bağdaştıracaktır.

Çocuğunuz okula başladığında harflerin ve harflerin birleşimi olan kelimelerin çıkardığı sesleri öğrenecektir. Çocuğunuz bu dönemde yazdığı kelimelerin bir anlam ifade ettiğini öğrenmeye başlar. Çocuğunuz okula başladığında yazmayı öğrenecektir ama okula başlamadan önce çocuğunuzun yazmayı daha kolay öğrenmesi için onu destekleyebilirsiniz.

  • Öncelikle çocuğunuza kağıt ve boya kalemleri verin. Böylece çocuğunuz istediği zaman çizimlere başlayabilir.
  • Çocuğunuza kalın uçlu boya kalemleri ve yıkanabilir boyalar alın. Boyama oyuncaklarını bumudur.com’da bulabilirsiniz.
  • Çocuğunuza ne yapması gerektiğini söylemeyin. Bırakın o kendi istediğini yapsın. İstiyorsa tüm kağıdı karalasın. Böylece çocuğun kendine güveni de olur.
  • Çocuğunuzun çizdiklerini övün ve evinizde sergileyin. Çocuğunuzun çalışmalarına değer verdiğinizi ona gösterin.
  • Çocuğunuz daha mektup yazamayacaktır ancak yazmanın günlük hayatın önemli bir parçası olduğunu ona gösterin. Örneğin alışveriş listesi hazırlarken bunu çocuğunuza anlatın ve gösterin.
  • Çocuğunuzun kendi ismini tanımasına izin verin. Çocuğunuzun ismini bir kağıda yazın ve ona gösterin.
  • Çocuk ismindeki harfleri tanımaya başlasın. Çocuğunuzun ismini çocuğunuzun odasındaki kapıya asabilirsiniz veya çocuğun ismini gösteren oyuncaklar veya yapbozlar satın alabilirsiniz.
  • Son olarak çocuğunuza bol bol kitap okuyun. Okumak gelecekte çocuğun duyduklarını kelimelere dökmesi için çok önemli bir aktivitedir.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)