• Çocuğunuzu farklı tarihi mekenalara götürüp bu mekanları görmesini ve tarihin büyüsünü keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzu götürdüğünüz yerle ilgili bildiğiniz hikayeler varsa, bunları mutlaka çocuğunuza anlatın, bu hikayeler yardımıyla geziniz hem daha etkli hem de daha eğlenceli olacaktır.

Çocuklarda tarih eğitimi Çocuklarda tarih eğitimi

• Çocuğunuza gittiğiniz mekanlarda satılan o mekanı hatırlatacak bir şeyler alın, çünkü küçük çocuklar bu tip hediyelerden çok etkilenirler, geziyi o hediye ile gezilen mekan arasında bağ kurarak hatırlamaya çalışır. • Çocuğunuzla böyle bir gezi yaptığınızda kendine sizi model alan çocuğunuz sizin tarihe karşı olan bu sağduyunuzu öğrenir ve tarih bilinci kazanmaya başlar.

Çocuklarda tarih eğitimi Çocuklarda tarih eğitimi

• Bu mekanlara gitmeden önce çocuklar için yazılmış ve bu mekanları anlatan kitaplardan yararlanabilirsiniz. Eğer bu tip kitapları bulamıyorsanız yetişkinler için yazılmış kitaplardan alınmış yazıları basitleştirerek çocuğunuza okuyabilirsiniz. Böyle bir aktivite çocuğunuza geziden önce gezilecek mekan hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklarda tarih eğitimi Çocuklarda tarih eğitimi

• Gezilecek mekana gitmeden önce o mekanın resimlerine ulaşmaya çalışın. Farklı resimler ile çocuğunuz için bir gezi kitapçığı hazırlayın. O mekanın farklı bölünlerini gösteren ya da o mekanda sergilenen bazı eserlerin resimlerini kağıtlara yapıştırın, gezi esnasında bu kağıtları da beraberinizde götürün. Gezdiğiniz mekanda bu resimlerin nerelere ait olduğunu bulmaya çalışın.

Çocuklarda tarih eğitimi Çocuklarda tarih eğitimi

• Bazı vakıflar ya da derneklerin çocuklar için hazırlamış olduğu tarih gezilerini takip edebilirsiniz, bu tip bir geziye katılmak çocuğunuz için çok daha eğlenceli olabilir. Çünkü bu gezi esnasında çocuğunuz hem kendi gibi bu geziye katılmış olan diğer çocuklarla arkadaş olma fırsatı bulur hem de kendi gelişimine uygun tarihi bilgiler alarak bu geziyi tamamlamış olur.

Çocuklarda tarih eğitimi Çocuklarda tarih eğitimi