Little girl with teddy bearUyku apnesi sendromu uyku sırasında tam veya kısmi havayolu tıkanması sonucunda normal solunumun ve uyku yapısının bozulması olarak tanımlanıyor. Yenidoğan döneminden ergenliğe kadar her yaş grubunda görülebiliyor. Çocuklarda en sık 2-6 yaş arasında bademcik ve genizeti büyümesine bağlı olarak oluşuyor. Horlama yumuşak damak ve çevresindeki yapının titreşimi sonucu meydana geliyor ve uyku sırasında üst hava yolunun daraldığını bize gösteriyor. Ülkemizde yapılan bir çalışmada çocuklarda kronik horlama sıklığı yüzde 7 olarak bulunmuş. Ancak her horlayan çocukta uyku apnesi görülmez, apne görülme oranı ise yüzde 1 civarında.

Tekrarlayan ortakulak iltihabına dikkat

Çocuğunuz genelde ağızdan nefes alıyor, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor, sürekli burnu akıyor, geceleri horluyor ve tekrarlayan orta kulak iltihabı oluyorsa bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından görülmesi önemli. Uyku apnesine neden olabilecek geniz eti, bademcik büyüklüğü gibi nedenler mutlaka araştırılmalı.

Davranış bozuklukları görülebilir

Uyku apnesi yaşayan çocuklarda sabahları genellikle başağrısı olduğu, uyanmakta güçlük çektikleri, ağızlarında kuruluk hissi, ağızdan soluk alıp verme, uzun süren burun tıkanıklıkları olduğu görülüyor. Ayrıca bu çocuklarda uyurgezerlik ve uyku terörüne daha sık rastlanıyor. Davranışsal problemler de örneğin; gün boyu uyku hali, uyuklama günlük aktivitelerini yerine getirememe veya zorlanma, hiperaktivite, agresif davranışlar sergileme, öğrenmede güçlük gibi bulgular sıkça gözlemleniyor.