Okumanın temelleri daha bebekken annesinin ya da babasının ona şarkı söylemesiyle başlar. Biraz daha büyüdüğünde kitaplar ilgisini çeker, sayfalarını çevirmek, renkli resimlere bakmak ister. Çocuğunuz ister 6-7 aylık, ister 6-7 yaşında olsun ona uygun kitaplar vardır ve bunların çocuğunuzun gelişimine çok farklı katkıları olacaktır. Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Ancak Psikolojik Danışman Deniz Çağlı Günim şu noktaların altını çiziyor: Küçük yaşlarda çocuğunuzu kitapla tanıştırmak sadece okuma alışkanlığı kazandırmayacak, onun bir çok farklı alanda gelişime faydalı olacaktır. Kitap, çocuğun çevresindeki nesneleri tanımasına, gözlerini belli bir yere odaklamasına, dikkatini yoğunlaştırma becerisini, konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmesine büyük katkı sağlar.

Çocuk ve kitap okuma

Küçük yaşlardaki çocuklar için kitap, büyük-küçük gibi temel kavramların pekiştirilmesinde, çevresinde sıkça gördüğü eşyaları, insanları, hayvanları öğrenme sürecinde de çok faydalı olur. Ancak onun ilgisini çekecek renkli, sesli, bol resimli kitapları seçmek önemlidir. Biraz daha büyüdüğünde dinlediği hikaye ile ilgili sorulara yanıt verme, çocuğu kitaptaki resimleri anlatmaya teşvik etmek sebep-sonuç ilişkilerini kurmasını, olayları doğru sıralabilmesini geliştirecek, öğrenme ve düşünme süreçlerini olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuk ve kitap okuma Çocuk ve kitap okuma

Okumayı öğrenen, artık kendi kitap okuyabilen çocuklar için de okumak sadece bilgi edinmeye yaramaz. Okumak, çocuğun sözel ifadesini geliştirir. Kelime hazinesi gelişir, ne kadar okursa okuduğunu anlama düzeyi artar, dikkat süresi uzar, soyut düşünebilme becerisi gelişir. Yapılan araştırmalar küçük yaşlarda kazanılan okuma alışkanlığının ileriki yaşlarda akademik başarıyı arttırdığını göstermektedir.

Çocuk ve kitap okuma Çocuk ve kitap okuma

Anne- babalar okumalı ki çocukları da okusun

Çocuklar model alarak, taklit ederek öğrenir. Bebeklikten itibaren anne babalarını izler, onları taklit ederler. Giyinmeyi, yemek yemeyi onları izleyerek öğrendiği gibi kitap okumayı da onları izleyerek onları taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle çocuğumuz kitap okumayı sevsin , okuma alışkanlığı kazansın istiyorsak önce anne baba olarak bizler okumalıyız. Anne babasının okuduğunu gören,kitapların,dergilerin, okunacak şeylerin olduğu ortamlarda büyüyen çocukların okuma alışkanlığı kazanması çok daha kolay olacaktır. Neler yapabilirsiniz? Bebekken ona şarkı söyleyin. Kafiyeli sözler, hayvan sesleri küçük çocukların ilgisini çeker. Renkli, büyük resimli kitaplar alın. Sayfalarını çevirmesine izin verin. Resimlerin ne olduğunu söyleyin. Çocuklara uyumadan önce masal okuyun.

Çocuk ve kitap okuma Çocuk ve kitap okuma

Bütün vaktini televizyon karşısında geçirmesine engel olun. Her gün belli bir süre onunla birlikte kitap okuyun. Ne okuyacağınızı onun ilgi alanına göre belirleyin. Örneğin 3-4 yaşlarında , bir kahramanın başından geçenler çocukların ilgisini çeker. Okumayı öğrendiğinde bile onunla kitap okumaya devam edin. Birlikte okuduğunuz kitapla ilgili sohbet edin. Okuma alışkanlığı kazandırmanın en iyi yolu ona model olmaktır. Sizi okurken görsün. Okuması için onu zorlamak okumadan soğumasına neden olur. Okumayı onun için eğlenceli hale getirin. Çizgi romanlar, resimli kitaplar ilgisini çekiyor olabilir. Amacımız ona okumayı sevdirmekse ne okuyacağını bırakın o seçsin. Onun ilgi alanlarını destekleyin. Evinizde bir kitaplık oluşturun. Kitaplara, okunacak materyallere kolay ulaşabileceği bir ortam yaratın.

Çocuk ve kitap okuma Çocuk ve kitap okuma