Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde... Hepimiz bu giriş cümlesini hatırlarız. Daha okuma- yazma bilmeden bu cümleyi bilirdik. Çocukluğumuzda bize anlatılan ya da okunan bir çok masal bu cümleyle başlar bambaşka maceralarla devam ederdi. Ne kadar güzeldi bir masalı dinlemek ya da hikayenin sonunu merakla beklemek. Hayal gücünün sonsuz derinliğinde macerayı takip etmek... Eminim bir çoğunuz benimle ortak görüşlere sahipsinizdir ve kitaplardaki sihirli dünyanın önemine inanıyorsunuzdur. Anne baba olarak bu sihirli dünyanın keşfini çocuklara yaptırmak ise size düşen en önemli görevlerden biri. Biliyoruz ki çocuklar yedi yaşına kadar okuma eğitimi almıyorlar, ancak tabiki bu durum onların yedi yaşına kadar kitapla tanışmaması anlamına gelemez. Onlara sizin kitap okumanız ve bu kitaplar yardımıyla dünyayı onlara tanıtmanız gerekli. Uzmanlar da kesinlikle bu görüşü benimsiyor ve anne-babalara hiçbir zaman kitap okumak için erken olmadığı gerçeğini hatırlatıyorlar.

Kitapların çocuğa faydaları Kitapların çocuğa faydaları

Çocuklara kitap okumanın yararları:

?Çocukların yaratıcıkları gelişir ve hayal güçleri zenginleşir. ?Çocuklar gelişmiş kelime haznesine sahip olurlar. ?İlköğretime geçtikleri dönemde dilbilgisi öğreniminde diğer çocuklara oranla daha rahat olurlar. Çünkü hem farklı cümle kurulumlarını tanımış hem de görsel olarak birçok kez harfleri tanıma imkanına sahip olmuş olacaklardır. ?Kitaplardan farklı bilgiler edinen çocuklar bu bilgileri hayatlarına adapte ederek yaşamayı öğrenirler. ?Çocuklar, kitap okumanın keyfine varırlar, böylece ileri yaşlarında kitap okumaya daha eğilimli olurlar.

Kitapların çocuğa faydaları Kitapların çocuğa faydaları

Kitap okumanın yararı sayılarla ifade edilirse:

Araştırmacılar çocuklar için kitap okumanın herhangi bir yaş sınırlaması olmadığını ifade ediyorlar ve ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili gelişimsel sonuçlar elde edileceğini vurguluyorlar. Yapılan bir matematiksel çıkarıma göre; Eğer çocuğunuza günde 30 dakika kitap okursanız ...... çocuğunuz 5 yaşına gelince 900 saat kitap okuması dinlemiş olacak. Eğer çocuğunuza haftada 30 dakika kitap okursanız ...... çocuğunuz 5 yaşına kadar 130 saat kitap okuması dinlemiş olacak Eğer çocuğunuza haftada 30 dakikadan az kitap okursanız ...... çocuğunuz 5 yaşına kadar 60 saat kitap okuması dinlemiş olacak. Tercih elbette size ait. Ama şunu unutmamalısınız ki 900 saat kitap okuması dinlemiş olan bir çocuk ile 60 saat ya da çok daha az bir süre kitap okuması dinlemiş çocuk arasında gerek zihin gelişimi gerek bilgi kapasitesi açısından belirgin farklar oluşacaktır!!!

Kitapların çocuğa faydaları Kitapların çocuğa faydaları

Anne-babalara tavsiyeler:

? İşe kendinizden başlayın ve okuma alışkanlığınız yoksa edinmeye çalışın. Eğer siz de “vaktim olmadığı için okuyamıyorum” diyenlerdenseniz bunun geçerli bir mazeret olmadığı gerçeğini kabul edin ve okumak için vakit yaratmaya çalışın. ?Çocuklara kitap okurken onların yaşına ve ilgi alanlarına uygun kitaplar seçmeye özen gösterin. İlgilendikleri konular hakkında bir şeyler dinlemek çocuklar için hem daha keyifli hem de daha eğitici olacaktır. Konuşma çağına gelmiş çocuklar ilgilendikleri şeyleri hem sözle hem de çeşitli ifadelerle bizlere aktarırlar.Bebekler için elbette herhangi bir ilgi alanından söz edemeyiz ama yapılan araştırmalar bebeklerin ritmik ahenge sahip ifadeleri dinlemeye yatkın olduklarını ortaya çıkarıyor. Bu nedenle bebekler için uzmanlar tekerleme ya da maniler içeren kitapların okunmasını tavsiye ediyor.

Kitapların çocuğa faydaları Kitapların çocuğa faydaları

?Her yaş grubundan çocuk için görsel zenginlik çok önemlidir, kitapları seçerken görsel öğelerin var olup olmadığına ya da ne ölçüde var olduğuna önem verin ve seçiminizi en zengin görsel içerikli kitaplardan yana yapın. ?Çocuklara kitap okumanın önemini anlatmak için evinizin içinde kitap zenginliği yaratmaya çalışın. Okuma materyalleri bol olan bir evde çocuğunuzun kitapları keşfi zor olmayacaktır. Tabiki küçük çocuklar kitapları yırtarak ve karalayarak keşfeder unutmayın. ?Çocuğunuza kitap okurken kendinize ev içinde rahat bir köşe bulmaya çalışın. Çocuklar kitap okunurken ne kadar konforlu bir ortamda olurlarsa o kadar zevk alırlar okunan kitaptan. Örneğin yumuşak yastıklarla donatılmış ve iyi aydınlatılmış bir köşe çocuğunuza kitap okumak için çok uygun olabilir. ?Çocuğunuzu kitapçılara ve kütüphanelere götürün. Orada bulacakları kitaplar ilgilerini çekecek ve okumaya olan ilgileri arttıracaktır.

Kitapların çocuğa faydaları Kitapların çocuğa faydaları