Cep telefonu kullanımı konusunda ebeveynlerin çocuklara iyi birer rol model olması gerektiğini söyleyen Pedagog Öznur Simav, çocukları akıllı telefondan uzak tutmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji

Çocuklarda teknolojinin olumsuz etkileri fiziksel ve psikolojik sağlık noktasında kendini çok net gösterebiliyor. Onları olumsuz etkilerden korumak için yapılması gerekenlerden bir tanesi anne ve babanın iyi bir rol model olması… Sürekli akşam eve geldiğinde elinde telefonu ile meşgul olan, tüm gün çocuğunun onu beklemesine rağmen gözünü telefondan, parmaklarını ekrandan kaydırmaktan alıkoyamayan ebeveynler çocuk için olumsuz bir örnektir.

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji

TEKNOLOJİK ARAÇLAR ÇOCUK BAKICISI DEĞİL

Teknolojik araçlar, çocuk bakıcısı değildir, çocuklarınızın sizinle direkt iletişime ihtiyaçları vardır. Bunu günümüz çocukları çok kısa zaman içinde telafi etmek ve yaşamak durumundadır. Bu nedenle kısa zaman aralıkları çok iyi şekilde değerlendirilmelidir.

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji

ÇOCUĞA KAÇ YAŞINDA CEP TELEFONU ALINMALI?

Birinci sınıfa başlamış olan çocuklara yalnızca konuşma işlevini yerine getiren basit telefonlar ihtiyaca göre verilebilir. Çocuğun iletişim kurabileceği 3-4 kişinin telefon numarası, ailelerin kontrolünde telefona kaydedilebilir. Çocuklar ve hatta gençler okulda telefon kullanmamalıdır. Telefonla bağlantıda olmanın akademik başarıyı olumsuz etkileyeceği açıktır. Telefona ihtiyaç; çocuğun sağlığını merak etmek, uzakta yaşayan ebeveynlerle iletişimi sağlıklı şekilde sağlayabilmek gibi nedenlerle olabilir. Ekstrem durumlar yaşanmıyorsa ve çocukla haberleşme sıkıntısı yoksa telefona gerek yoktur. Çok gerekmedikçe çocuklara 12 yaşından önce telefon verilmemelidir. Telefon kullanımı, çocuk ya da gençlere uygun olmayan sitelere girilmesi ile kimi zaman amacının dışına çıkar. Bu nedenle internet için filtre sistemine aileler önem vermelidir.

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji

ÇOCUKLAR AKILLI TELEFONDAN NASIL UZAK TUTULABİLİR?

Çocukların spora ve sosyal etkinliklere yönlendirilmesi, Hobi edinmelerinin sağlanması, El becerilerine önem verilmesi, Bisiklete binmeleri, Maket ve artık malzemelerle kolaj çalışmaları yapmaları, Enstrüman çalmayı öğrenmeleri, Ev işlerine yardım etmeleri, Deney yapımı ile ilgilenme gibi çalışmalar çocukları mümkün olduğu kadar telefondan uzak tutar. Ayrıca zamanın değerli olduğu vurgusu da çocuklara zaman zaman yapılmalıdır. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagog Öznur Simav

Çocuk ve teknoloji Çocuk ve teknoloji