İşinizden dolayı çocuğunuzdan ayrı kaldığınız için üzgün olmanız oldukça normaldir. Ama önemli olan çocuğunuzla geçirdiğiniz saatlerin süresi değil kalitesidir. Çocuğunuz sizi çok seviyor. İşe gitmek zorunda olduğunuz için çocuğunuz size küsmez.

Çalışsanız bile çocuğunuza yakın olabilmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Haftasonlarında ailecek eğlenceli aktiviteler yapın. Çocuğunuzla eğlenirken dikkatinizi dağıtacak şeyleri uzak tutun. Örneğin ev işlerini veya telefon görüşmelerini çocuğunuzla vakit geçirmeniz gereken zamanda yapmayın. Tamamen çocuğunuza odaklanın.

Çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz zamanlar sayesinde çocuğunuzla hayat boyu süren çok güçlü bir bağ kuracaksınız. Çocuğunuz büyürken geçirdiğiniz bu kaliteli ve eğlenceli zamanları hatırlayacaktır, işe gittiğiniz zamanları değil. En önemlisi çocuğunuzu sevgi ve güven dolu bir evde yetiştirmektir. Çalışıp çalışmadığınız değil, çocuğunuza sevgi ve güven ortamını ne kadar sağlayabildiğiniz çocuğunuzu daha çok etkileyecektir. Hatta çalışan bir anne olmanız çocuğunuzu olumlu da etkileyebilir. Yapılan bir araştırmada annesi tam veya yarı zamanlı çalışan çocuklarda uzun vadede olumlu etkiler gözlemlendi.

Endişelenmek yerine çocuğunuzla geçirdiğiniz her dakikadan keyif alın. Çocuğunuzla konuşun, oyunlar oynayın, dışarı çıkın ve çocuğunuzu dinleyin. Çocuğunuzla birlikte olmaktan rahat ve mutlu olduğunuzu ona hissettireceğiniz ne aktivite varsa onları yapın.

Bir ebeveyn olarak kendinize güvenin. İşe gittiğinizden dolayı suçlu hissetmeniz bile çocuğunuzu ne kadar sevdiğinizi ve ne kadar iyi bir ebeveyn olduğunuzu gösterir. Ailenizin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla para kazandığınız için asla suçluluk duygusu çekmeyin.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)