Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, sebze, meyve ve kuru baklagillerin yanı sıra, gün içerisinde tüketeceğimiz bazı bitki çayları ile de bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirebileceğimizi belirtiyor.

Havaların buz kestiği bu günlerde hastalıklar da sık sık kapıyı çalıyor. Vücut direnci azalmaya görsün soğuk algınlığı ve grip hemen içeri giriveriyor. Dünyanın en önemli sağlık sorunlarından kabul edilen enfeksiyon hastalıklarına karşı yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklığı kuvvetlendirmek, böylece davetsiz misafirlere meydan okumak mümkün. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, sebze, meyve ve kuru baklagillerin yanı sıra, gün içerisinde tüketeceğimiz bazı bitki çayları ile de bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirebileceğimizi belirtiyor. Bu dondurucu kış günlerinde gerek evde gerekse ofiste 5 çayını beklemeden kolaylıkla hazırlayıp gün içerisinde tüketeceğiniz iki-üç fincan bitki çayı ile vücut direncini artırmanız mümkün. Diyetisyen Ceylan, etkisi büyük 5 bitki çayını milliyet.com.tr’ye anlattı.

Bağışıklığı güçlendiren çaylar

Yeşil Çay

Antioksidan deposu yeşil çay, içeriğindeki polifenol bileşiklersayesinde vücut direncini artırıyor ve kanserden koruyor. En yüksek faydayı sağlayabilmek için yeşil çayı 2-3 dakikadan fazla demlemeyin. Kafein içeriği fazla olduğundan dolayı günlük 2 fincandan fazla tüketmeyin.

Bağışıklığı güçlendiren çaylar

Zencefil Çayı

Zencefileski çağlardan günümüze çok sık tüketilen bir besin. Vücudu sıcak tutuyor ve organlarda özellikle akciğer ve sinüslerde toksin birikimine engel oluyor. Lenf sisteminin temizlenmesine de yardımcı olarak enfeksiyon riskinin artmasını engelliyor. Öksürüğe, boğaz yanması, mide bulantısı ve gribal enfeksiyona faydalı olan zencefil çayı kış aylarında iyi bir alternatif.

Bağışıklığı güçlendiren çaylar

Ihlamur Çayı

Kışın sıksık rastlanan viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında gelişigüzel antibiyotik kullanmak son derece sakıncalı. Onun yerine bol bol ıhlamur için, ıhlamurun çiçek kısmını kullanın. Ancak aynı ıhlamuru gün boyu birkaç kez ısıtıp, üzerine su çekip kullanmak yerine her defasında yeni baştan demlemeye ve uzun süre kaynatmamaya dikkat edin.

Bağışıklığı güçlendiren çaylar

Ada Çayı

Kuru öksürüğü hafifleten ve soğuk algınlığından koruyan ada çayı, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak enfeksiyon riskini azaltıyor, karaciğeri temizliyor. Üstelik ada çayı gargarası boğaz iltihaplanmasına da iyi geliyor. Fakat hamile ve emziren kadınların yan etkilerinden dolayı tüketmemesi gerekiyor. Ada çayının normalde de sürekli olarak 2 haftadan fazla tüketiminden kaçınılmalı.

Bağışıklığı güçlendiren çaylar

Kuşburnu Çayı

İçerisindeki yüksek C vitamini nedeniyle doğal bir antioksidan olan kuşburnu çayı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, günde iki fincan tüketilecek kuşburnu çayının gribal enfeksiyonlardan korumak için iyi bir alternatif olduğunu belirtiyor. Ceylan “Bitki çayları, içerisine bal ve tarçın eklenerek hem daha lezzetli hale getirilebilir hem de boğazı yumuşatmak ve öksürüğü azaltmak için fayda sağlanabilir” diyor.

Bağışıklığı güçlendiren çaylar