1987 Bursa doğumluyum. İlköğretim ve lise yıllarım doğduğum şehir Bursa’da geçti. Üniversite hayatım Trakya Üniversitesi Kimya Bölümünü kazanarak Edirne’de başladı. Döndüğümde Uludağ Üniversitesi’nde Kimya üzerine halen devam eden yüksek lisansıma başladım. Bu arada evlendim ve ve 2013 yılında anne oldum. İlgiyi çok seven, çabuk anlayan, ne istediğini bilen ve yaptıran, geceyatmazsabahkalkmazgillerden olan, ağzına göre bir olmayınca yemeyen ama sevdiği şeylerden tabak tabak yiyen araba tutkunu 20 aylık bir oğlum var. Annelik her şeyin üstünde bir olgu. Meslek, hobiler, alışkanlıklar… Hepsini yeniden şöyle bir elden geçirmek gerekiyor. Her işinizi evladınızın rahatına göre ayarlamaya başlıyor ve genelde bambaşka bir kadın oluyorsunuz. Mükemmel olmaya çalışırken yorgun düşüp yetememe duygusu yaşıyor, geceleri uykusuz kalıyorsunuz. Ama şuna inanın, o’nun sevgi dolu bakışı ve bir öpücüğü, dağları bile devirecek bir enerji katıyor insana. Annelik bence her şeye değer… Kimyagerlikten, AşçıAnne'liğe yolculuğum, oğlumun ek gıdaya geçişi ile başladı. Hangi yiyeceği nasıl pişirerek daha sağlıklı ve lezzetli hale getiririm diye araştırıp düşünürken, kendime ait sayısız ve güzel tarif çıktı ortaya...

Aşçı Anne blog tanıtım Aşçı Anne blog tanıtım

Önce bu tarifleri çevremdeki arkadaşlarımla paylaşmaya başladım. Daha sonra onların da ısrarıyla ve ek gıda sürecindeki annelere faydası olacağını düşünerek, sosyal hesaplardan tariflerimi paylaşmaya başladım. O gün bu gündür, oğluma pişirdiğim sağlıklı besleyici ve lezzetli ek gıdaları, ayrıntılı tarif ve bilgilendirici nitelikteki notlarla instagram ve facebook sayfamda ve artık web sitemde paylaşıyorum. Bu mecralarda biz AşçıAnne'ler, güzel bir dinamik yakaladık diyebilirim.

Aşçı Anne blog tanıtım Aşçı Anne blog tanıtım

Paylaşımlarımı ve web sitemin içeriğini bebeklere özel yemek tarifleriyle sınırlandırmıyorum. Bebekler için ideal besinler, sık yapılan beslenme yanlışlıkları, doğru yemek pişirme teknikleri gibi detay görünen fakat önem arz eden konulara da sıklıkla değiniyorum. Bebek ve çocuk beslenmesinde anne-babaların sıklıkla yaşadığı problemler, bebeğin/çocuğun yemek seçmesi, sebze sevmemesi ve iştahsızlık. Bu konuda ebeveynlere ilk tavsiyem şu olacak. Besinleri “bebeğim x sebzesini sevmiyor” şeklinde etiketleyerek hata zincirinin ilk halkası olmayın. O yemediği sebze her ne ise onu farklı şekillerde bebeğinize sunmayı deneyin. Yine mi olmadı, dönem dönem mutlaka sunmaya devam edin. Özellikle bebekler yeni tatlar deneme konusunda oldukça muhafazakardır, bu nedenle ek gıdaya geçiş sürecinde iseniz son derece sabırlı olmalısınız. Özenle hazırlanan sağlıklı yemekler yenmeyince, biz AşçıAnne'lerin yemek hazırlama şevki kaçabiliyor ki bunu çok sık gözlemliyorum. Bu hataya düşmeden sağlıklı yemekler pişirmeye devam etmeliyiz.

Aşçı Anne blog tanıtım Aşçı Anne blog tanıtım

Çocuklar beslenme alışkanlığı kazanırken örnek alacakları birincil kişiler şüphesiz biz anne-babalardır. O nedenle düzgün bir beslenme alışkanlığına sahip bireyler yetiştirek istiyorsak önce kendi beslenme alışkanlıklarımızı düzenlemeliyiz. Sebze yemeyen bir çocuğumuz varsa önce biz sebze yiyerek ona örnek olmalıyız. Karnabahar, enginar, bamya gibi sebzelerin pişmediği ve yenmediği bir evde çocuğun da sebze sevme ihtimali yok denecek kadar azdır. Sevmediğimiz ama sağlıklı olan besinleri hayatımıza sokmaya çalışmalıyız ki çocuğumuza doğru örnek olabilelim.

Aşçı Anne blog tanıtım Aşçı Anne blog tanıtım

Bir blogger olarak ben de birçok blog takip ediyorum. Hassasanne Ece Kumkale’nin araştırmacı ruhuyla farklı bilgileri, Blogcuanne Elif Doğan’ın yaşadıklarını ve tecrübelerini kaleme aldığı yazıları, Güncelanne’nin sağlık ve beslenme üzerine önerilerini keyifle okuyorum. Araştırma, bilgi ve tecrübe dolu faydalı bloglar hemen kendini belli ediyor zaten. Reklam içeriği fazla ve insanlara fayda sağlamaycak içerikli bloglar hiç mi hiç ilgimi çekmiyor.

Aşçı Anne blog tanıtım Aşçı Anne blog tanıtım

Türkiye’nin en büyük anne-bebek platformlarından biri olan BebekSayfası içinde bir annenin ihtiyaç duyabileceği birçok bilgiyi barındırıyor desem abartmış olmam. Faydalı bilgiler içeren yazıların yanı sıra bünyesinde bulunan anne ve bebek kategorisi için özelleşmiş ürün arama ve alışveriş motoru hizmetini çok beğeniyorum. Hangi markalı ürün hangi sitede indirimde diye saatlerce sörf yapmanıza gerek yok. Bebekler hızla büyüyor ve ihtiyaçları değişkenlik göstererek hiç bitmiyor. O nedenle ihtiyaç duyduğunuz ürünlerin indirimlerini takip etmek, arasında kararsız kaldığınız ürünlerin özelliklerini kıyaslamakta size çok yardımcı olacak BebekSayfası alışveriş motorunu denemenizi tavsiye ederim.

Aşçı Anne blog tanıtım Aşçı Anne blog tanıtım

Son olarak bebeklerimizin beslenmesi konusunda, websitemde ve sosyal hesaplarımda tüm AşçıAnne’lerle dayanışma halinde olarak, birbirimizi en iyiye, en doğruya yönlendirme gayretindeyiz. Çünkü tüm AşçıAnne'ler bu mecralarda bilgilerini ve tecrübelerini paylaşıyor, böylece vakit kaybetmeden doğruya en kısa zamanda ulaşıyoruz. Bebeklerimizin ek gıdaya geçişinde yaşadığı zorlukları, hep beraber daha kolay aşmak için, anne-baba adaylarını, taze anne-babaları ve ek gıda sürecindeki tüm ebeveynleri web siteme davet ediyorum. Sevgilerimle... AşçıAnne Çiğdem Ardıç...

Aşçı Anne blog tanıtım Aşçı Anne blog tanıtım