newborn-babyYeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Doç. Dr. Şule Ziylan, çocukların göz bozukluğu ya da göz hastalıkları ile doğabileceğini belirterek “Tedavide geç kalmamak için bebeklerin doğduktan sonraki ilk üç ayda mutlaka bir göz muayenesinden geçmesini öneriyoruz” diyor.

Yeni doğan bebeklerde hangi göz problemleri ile karşılaşıyorsunuz?

Yeni doğan bebekler göz bozuklukları ile de doğabilirler. Halk arasında bebeklerde göz bozukluğu olmayacağı veya bebeklerin gözlük takamayacağı gibi bir inanış vardır. Bu doğru değildir, çünkü erken dönemde bir gözü veya her iki gözü ileri derecede bozuk olan bebekte görme yetisi iyi gelişemez bir veya iki gözde görme tembelliği oluşur. Kırma kusuru olan yani halk tabiri ile bozuk olan gözde oluşan bulanık görüntü nedeniyle çocuk beyni doğru ve net görmeyi öğrenemez. Görme gelişimi bittiğinde fark edilen görme azlığı tedavi edilemeyebilir. Bu nedenle erken dönemde gözlük gerekebilir.
Yine erken dönemde bebeklerde anahtar deliği şeklinde göz bebeği, normalden daha küçük gelişmesini tamamlamamış göz küresi, göz kapaklarında gelişimsel kusurlar olabilir bunların geç teşhisi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Yeni doğan bebeklerde göz muayenesinin önemi nedir?

Yeni doğan bebeklerde göz muayenesi önem taşımaktadır. Çocuklar ailelerin genetik yapılarını taşırlar. Ailede genlerle taşınabilen veya ailelerde hiç bilinmese de çocuklarda başlayabilen doğumsal glokom (göz tansiyonu), katarakt gibi hastalıklar erken tanı konduğunda tedavi edilebilen hastalıklardır. Oysa aynı göz problemleri geç tanındığında geri dönülmez göz hasarına neden olmakta, hatta körlükle sonuçlanabilmektedir. Bu tanılar genellikle görme kaybı oluşumunu engellemek için acil ameliyat gerektirirler. Bu yaşta çocuk ameliyat olmaz diye beklemek çok sakıncalıdır.