the-benefit-of-cows-milk-bottle-feeding-baby
Sadece anne sütü alan bebeklerde de besin alerji görülebilir.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mahir Gülcan, bebeklerin en çok inek sütüne karşı alerjisi olduğunu belirterek “İyi bir araştırma ve tedaviyle besin alerji olan bebekler iki yaşından önce yüzde 90–95 oranında düzeliyor” diyor.

Çocuklarda en çok hangi besinler alerjiye neden olur?
Bütün besinlerde alerji yapma özelliği vardır. İçinde protein olan her besin alerji yapabilir ama bazı maddeler daha çok alerji yapabilir. Bunların başında inek sütü gelir. Ardından yumurta akı, kabuklu yemişler, kabuklu deniz ürünleri ve buğday unu da çok alerji yapan besinlerdendir.

Anne sütü alan bebeklerde besin alerji olur mu?
Evet, sadece anne sütü alan bebeklerde de besin alerji görülebilir. Annenin beslenmesindeki süt ve süt ürünleri ve diğer alerji yapan besinlerin alerjiye neden olan protein bölümleri bebeğe geçer ve bu nedenle bebekte besin alerji görülebilir.

Besin alerjinin belirtileri nelerdir?
Alerjiler en çok cilt, akciğerler ve sindirim sisteminde belirti gösterir. Akciğerlerde hırıltı, geçmeyen öksürükler, nefes darlığı, ciltte egzama benzeri döküntüler, sindirim sisteminde de gaz, karın ağrısı, bulantı, ishal, kabızlık ve kanlı kaka gibi belirtiler gösterir.
Son yıllarda besin alerji görülme oranı arttı. Bunun da doğal olmayan, katkı maddeli gıdalarla beslenme nedeniyle olduğunu düşünüyoruz.