yanik-ilk-yardim-ne-yapmali
Yanık üzerine yoğurt veya diş macunu sürmeyin!

Yanık üzerine diş macunu ve yoğurt gibi şeylerin sürülmemesi gerektiğini söyleyen Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Birol Civelek, bebeklerdeki yanıklara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini anlattı.

Bağışıklık sistemleri tam gelişmediğinden bebeklerdeki yanıkların iyileşme süreci problemli olur. Bebeklerde küçük alan gibi görülen bir yanık alanı hayati tehlike oluşturabilir. Bu nedenle yanık üzerine diş macunu ve yoğurt gibi uygulamaların yapılmaması gerekir. Yanık oluştuğunda ilk yapılması gereken sakin olmak ve yanık bölgesinin acil olarak soğutmaktır. 10 dakika kadar yanık olan bölgeye su tutulması hem ağrıyı hem de yanığın derinleşmesini önleyecektir.

SICAK YİYECEK VE İÇECEKLERİ BEBEKLERİNİZDEN UZAK TUTUN

5 yaş altındaki çocuklarda en çok, sıcak içeceklerden dolayı oluşan yanıklar görülür. Erişkin biri için sıcak olarak değerlendirilmeyen bir içecek bebekler için deri yanığına sebep olabilir. Sıcak içecek ya da yiyeceklerden bebekler ve çocuklar uzak tutulmalıdır.

YANIK BÖLGESİNE DİŞ MACUNU VE YOĞURT SÜRMEYİN

Bebeklerdeki yanıklar ihmal edildiğinde hayat boyu iz ve fonksiyon kaybıyla sonuçlanabilecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Özellikle el, yüz, ayaklar ile genital bölge yanıkları hastaneye yatışı gerektirir. Bebeklerin vücut yüzeyleri küçük ancak orantısı erişkine göre farklıdır. Bu nedenle küçük alan gibi görülen bir yanık alanı bile hayati tehlike arz edebilir. Yanık üzerine diş macunu, yoğurt gibi uygulamaların özellikle bebeklerde ve çocuklarda uzak durulması gerekir. Zira geri dönülemez bir kötü iyileşme süreci başlayabilir. Yüzeyel yanıklarda bitkisel ya da başka materyallerin kullanılması enfeksiyona sebep olabileceği gibi yüzeyel bir yanığı da derin yanığa dönüştürebilir. Bu da doku kaybı ya da doku nakli gibi uzun süren tedavileri gerektirebilir.