test

Sağlıklı bebeklerde hangi aydan itibaren diş çıkmaya başlar?

Sağlıklı bebeklerin dişleri ortalama 6-7 aylıkken çıkmaya başlar.Diş çıkartma 3-4 aylıkken de çıkabildiği gibi, 12-16 ayı da bulabilir. Bu kalıtım ile anne ve babadan geçebilen bir özelliktir. Dişlerin tamamlanması genellikle 27-29 aya kadar sürer. Anne-babaların en çok merak ettiği konulardan birisi de bebeklerde diş çıkarma sırası olup-olmadığıdır. Bebeklerin diş çıkartma aşamasında önce şu dişi çıkartacak bu dişi çıkartacak gibi böyle bir sıralama mevcut değildir.

Bebeklerde diş gelişimi Bebeklerde diş gelişimi

Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmekle birlikte diş çıkartırken; ishal , ateş, huzursuzluk, uykusuzluk, ağızda tükrük üretiminin artması, kulaklarını çekiştirme , beslenmeyi istememe, kilo alımının yavaşlaması görülebilir. Özellikle de halk arasında bebeklerde diş ateşi olarak bilinen ateşin çıkması sıklıkla görülmektedir. Yüksek ateşin görüldüğü zaman doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Diş çıkartma belirtileri yukarıda sayılanların bir veya birkaçı ile birlikte diş etlerinde kabarma–şişme ve sonrasında dişin uç vererek görünmesidir.

Bebeklerde diş gelişimi Bebeklerde diş gelişimi

Anne babalar, bebeğin bu dönemi rahat geçirmesi için neler yapabilir?

Bebeklerde diş kaşıntısı olan bu dönemi rahat geçirebilmeleri için aileler şunları yapabilirler:Bebeğinize çiğneyecek bir şeyler verin. Bebeğin çiğneyerek diş etlerini kaşıyabileceği , özellikle soğuk (soğuk bir muz veya havuç, lastik bir diş halkası v.s) şeyler verilebilir. * Bebeğinize çiğnemesi için bir şey verdiğiniz zaman akciğerlerine kaçırmaması için mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın. * Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapın. * Diş etlerini hafifçe uyuşturmak için doktor önerisiyle verilen diş jellerinden beslenme önceleri diş etlerine sürün. (Bebeklerde diş jellerini doktorunuza danışarak size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.)

Bebeklerde diş gelişimi Bebeklerde diş gelişimi

Diş kaşıyıcı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Diş kaşıyıcı seçerken ürünün plastik ve boyalı olmamasına dikkat etmek gerekir.

Bebeklerde diş gelişimi Bebeklerde diş gelişimi

Bu dönemde ortaya çıkan ağrıyı giderecek ilaçlar var mıdır?

Diğer önlemlerle beraber bebeğinizin çok sıkıntısı varsa parasetamol işinizi kolaylaştıracaktır. Dozu için doktorunuza danışın.

Bebeklerde diş gelişimi Bebeklerde diş gelişimi

Hangi durumda doktora başvurmak gerekir?

Bebeğinizin ateşi 38C derece ve üstündeyse ve/veya ishali varsa, beraberinde diş de çıkartıyor olsa doktorunuza danışın. İshal, ateş gibi belirtiler diş çıkartma ile aynı anda başlamış farklı bir hastalığın belirtileri olabilir. Bebekler diş çıkartırken hastalıklara daha yatkın olurlar ve iyileşmeleri daha sorunlu olabilir.

Bebeklerde diş gelişimi Bebeklerde diş gelişimi