11 aylık bebek için ıspanaklı çorba tarifleri


Sebze Çorbası

Malzemeler 1 küçük boy havuç 1 küçük boy domates 1 küçük boy patates 1 küçük boy kabak ¼ arpacık soğanı 2 çorba kaşığı yağsız dana kıyması 1 çorba kaşığı sıvı yağ Yapılışı Bütün sebzeler yıkanıp temizlendikten sonra küçük parçalar halinde doğranır veya rendelenir. Kıyma ve sıvı yağ da ilave edilerek 2 su bardağı su ilave edilerek haşlanır. Sebzelerin büyüklüğüne göre kullanılacak su miktarı değişebilir. Çorba pişirildikten sonra çocuğun ayına bağlı olarak tel süzgeçten geçirilebilir veya çatalla ezilerek yedirilir. Ayrıca kullanılacak sebzeler de mevsime göre değiştirilebilir. Genellikle tercih edilen bamya, taze fasulye veya pırasa gibi liften zengin sebzelerin kullanılmamasıdır. Barsak hareketlerini arttırarak dışkıyı yumuşatabilir.

Bebek çorbası tarifleri Bebek çorbası tarifleri

Yoğurt Çorbası

Malzemeler 4 çorba kaşığı pirinç 1 su bardağı yoğurt 2 çorba kaşığı sıvı yağ 1 yumurta Yapılışı Pirinç 1 ½ su bardağı su içinde iyice haşlanır. Daha sonra süzülür ve süzülen su ile yoğurt sulandırılır. İçine bir yumurta karıştırılır ve bu karışıma yağ ile süzülen pirinçler ilave edilerek üç dakika daha kaynatılır.

Bebek çorbası tarifleri Bebek çorbası tarifleri

Mercimekli Sebze Çorbası

Malzemeler 1 küçük boy domates 1 küçük boy havuç 1 küçük boy patates ¼ arpacık soğanı 2 yemek kaşığı pirinç 3 yemek kaşığı kırmızı mercimek 2 yemek kaşığı yağsız dana kıyması 2 yemek kaşığı sıvı yağ Yapılışı Yukarıdaki malzemeler, yıkanıp kabukları soyulduktan sonra hepsi birlikte düdüklü tencerede iyice haşlanır. Tel süzgeçten geçirilerek çocuğa iki öğünde yedirilir.

Bebek çorbası tarifleri Bebek çorbası tarifleri

Terbiyeli Şehriye Çorbası

Malzemeler 2 su bardağı et veya tavuk suyu 4 çorba kaşığı şehriye 1 yumurta ½ limon 1 kibrit kutusu kadar tavuk eti 2 çorba kaşığı sıvı yağ Yapılışı Et veya tavuk suyu içinde şehriye macunlaşıncaya kadar kaynatılır. Tavuk eti bıçakla i ince ince doğranarak, kıyma haline getirilir. Kaynayan şehriyelerin içine ilave edilir. Limon ve yumurta ayrı bir kap içinde çırpılarak çorbaya ilave edilir ve üç dakika daha kaynatılır.

Bebek çorbası tarifleri Bebek çorbası tarifleri

Temel olarak çocukların bu çorbalarla sebze, sıvı yağ ve dana kıyması veya tavuk eti alması amaçlanmıştır.Kullanılan sebzelerin büyüklüğüne bağlı olarak kullanılacak su miktarı değişiklik gösterebilir. Su miktarı ayrıca çorbanın kıvamı ile de değişiklik gösterir. Çorbanın yoğunluğunu ve içerdiği pürtüklerin iriliği bebeğin ayına ve edindiği yutma alışkanlığına göre değişir. Sonuçta amaçlanan, bebeğin öğürmeden iri pürtüklü gıdayı yutabilmesini sağlamaktır.

Bebek çorbası tarifleri Bebek çorbası tarifleri