Tahıllı kahvaltı tarifi (6. aydan itibaren)

Malzemeler: 120 ml anne Sütü veya anne sütü yeterli değilse devam sütü 2-3 yemek kaşığı kahvaltı tahılı ya da bir miktar tam buğday ekmeği 1/8 haşlanmış yumurta sarısı 1/2 kibrit kutusu beyaz peynir veya 1 tatlı kaşığı labne peynir 1 tatlı kaşığı pekmez Hazırlanışı: 120 ml anne sütünü veya devam sütünü bir kâseye boşaltınız. İçine diğer malzemeleri ekleyerek çatal ile eziniz. Bebeğinizin besleyici tahıllı kahvaltısı hazır. Önemli notlar: Yumurta sarısı önce 1/8 miktarında başlanıp daha sonra yavaş yavaş artırılmalıdır, gün aşırı verilmelidir. 8 aylık bir bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir, 12. aydan önce yumurtanın beyazı verilmemelidir. Bir gün yumurta sarısı, ertesi gün peynir kullanabilirsiniz. Beyaz peynirin tuzu akşamdan suda bekletilerek alınmalıdır. 7. ayında beyaz peynirin miktarını 1 kibrit kutusu (20 g.) büyüklüğüne çıkartabilirsiniz.

Bebekler için besleyici ek gıda tarifleri Bebekler için besleyici ek gıda tarifleri

Sade muhallebi tarifi (6. aydan itibaren)

Malzemeler: 100 ml su 1 tatlı kaşığı pirinç unu (5 gr) 3 ölçek devam sütü Hazırlanışı: 100 ml su ile 1 tatlı kaşığı pirinç unu ağır ateşte pişirilir. Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocaktan alınır ve içine ılıkken 3 ölçek devam sütü eklenir ve karıştırılır. Bebeğinizin muhallebisi hazır. Dilerseniz içine meyve ekleyerek meyveli muhallebi de hazırlayabilirsiniz.

Bebekler için besleyici ek gıda tarifleri Bebekler için besleyici ek gıda tarifleri

Yoğurt tarifi (6. aydan itibaren)

Malzemeler: 1 porsiyon için 100 ml anne sütü veya anne sütü yeterli değilse hazırlanmış devam sütü 2 çay kaşığı yoğurt Hazırlanışı: Benmari usulü Isıtılmış anne sütüne veya anne sütü yeterli değilse 90 ml kaynamış su içine 4 ölçek devam sütü koyarak hazırladığınız devam sütünü küçük bir kâse ya da kavanoza boşaltınız. İçerisine 2 çay kaşığı yoğurt ilave edip hafif karıştırıp, 5-6 saat sıcak ortamda mayalayınız. Buzdolabında 1 gece dinlendiriniz. Not: Anne sütü veya devam sütü ile yapılan yoğurt hazır yoğurtlara göre daha sulu olabilir, yoğurt tadı oluşmuşsa mayalanma gerçekleşmiş demektir. Hazırlamış olduğunuz yoğurdu 2 gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Bebekler için besleyici ek gıda tarifleri Bebekler için besleyici ek gıda tarifleri

Sütlü enginarlı çorba tarifi (6. aydan itibaren)

Malzemeler: 2 çorba kaşığı enginar 2 çorba kaşığı kabak (1/2 orta boy kabak) 1 çorba kaşığı patates (1 küçük boy patates) 30 ml anne sütü veya anne sütü yeterli değilse 2 ölçek devam sütü Hazırlanışı: Enginar, patates ve kabağı haşlayıp ezin. İçerisine 30 ml anne sütü veya anne sütü yeterli değilse 2 ölçek devam sütünü ilave edip karıştırınız. Bebeğinizin leziz enginarlı çorbası hazır.

Bebekler için besleyici ek gıda tarifleri Bebekler için besleyici ek gıda tarifleri