bebeklerde-beyin-gelisimi-2-6-ay-cover-700x365wİyot, vücudumuzdaki her organ için ayrı bir hayati önem taşıyor. Eksikliğinde ise birçok hastalık meydana gelebiliyor. Bu nedenle uzmanlar bebeklik döneminden itibaren yeterli iyot alımı konusunda uyarıyor.

Ülkemizde önemli bir halk sorunu olan iyot eksikliği birçok hastalığın habercisi olabiliyor. Vücudun kendi kendine üretemediği ve özellikle tiroid dokusu için önemli olan bu elementin gıdalardan alınması gerekiyor. Özellikle içtiğimiz suların iyot açısından zengin olması çok önemli. Ne yazık ki, ülkemizin birçok yöresinde içme suları yeterli miktarda iyot içermiyor.

HAMİLELİKTE İYOT EKSİKLİĞİNE DİKKAT!

İyodun tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonlarının yapımında kullanıldığından bahseden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zerrin Beykal; “Eğer yeterli derecede iyot alınamazsa tiroid bezinde büyüme nodüller (guatr) oluşabilir. Ayrıca hipotiroidi dediğimiz tiroidden yeterli hormonların salgılanamaması durumu oluşur. Bu hormonlar kalp hareketleri, büyüme hızı, metabolizma ve bazı önemli proteinlerin üretiminde rol oynar. Özellikle hamilelikte bebeğin hem fiziksel hem zihinsel gelişimi için bu hormonlar hayati önemdedir. Eğer hamilelikte iyot eksikliği mevcutsa; düşük, ölü doğum, doğumsal anomaliler oluşur” dedi.

BEBEĞİN ZEKA GELİŞİMİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Hamilelikte; bebeğin, sinir sistemi ve beyin gelişimi için tiroid hormonlarına ihtiyacı olur. Özellikle hamileliğin ilk 2 ayında, bebeğin tiroid bezi gelişmediğinden annenin tiroid hormonları bu gereksinimi karşılar. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde de bebeğin mental (zeka) gelişimi tiroid hormonlarıyla sağlanır. Hormonların eksiklikleri bebekte beyin hasarı, zihinsel gelişme geriliği, sağırlık, cücelik ve guatr oluşturabilir. Kretinizm denen bir tabloya yol açarak bebekte büyük dil, ağlama, emme güçlüğü ve bıngıldağının geniş olması gibi belirtilerle ortaya çıkar. Ayrıca okul çağındaki çocuklarda da fiziksel gelişmesinde gerilik, anlama ve öğrenme güçlüğüne neden olur.