Bebeğinizle iletişiminiz henüz o karnınızdayken başlar. Anne karnındaki 16. haftanın sonunda bebekler duydukları seslere, kalp atışlarındaki değişimle ve hareket ederek karşılık verirler.

Bebekler, işitme duyguları gelişmiş olarak dünyaya gelirler. Dolayısıyla anne sesi, annenin kalp atışına benzeyen sesler onu son derece rahatlatır.

Bebekle iletişim Bebekle iletişim

Anne-bebek arasında gelişen sağlıklı iletişim, bebeğin daha sonraki zamanlarda sağlıklı ve iyi bir çocukluk dönemi yaşamasını sağlar. İşte bebeğinizle sağlıklı bir iletişim kurmanızın 5 yolu:

Bebekle iletişim Bebekle iletişim

1. Adım: Çocuğunuzun iletişim tarzını ve ipuçlarını anlayın.

Her bebeğin kendini ifade ediş tarzı vardır. Ancak bazı ipuçları evrenseldir. Emme ve çekme gibi hareketler genelde, fiziksel ilgi, beslenme ya da emzik ihtiyacı göstergeleridir. Sırtın yükseltilmesi rahatsızlık belirtisidir. Kaşları çatmak, ışığın fazla parlak olduğu ya da çocuğunuz endişeli olduğuna işarettir. Ağlamak birçok şey anlamına gelebilir: "Yorgunum, bezimi değiştir, beni besle, iyi hissetmiyorum anne" gibi...

Bebekle iletişim

2. Adım: Bebeğinizle aranızda, bir güven ortamı yaratın.

Bebeğinizin ipuçlarını anladıkça, o da en temel ihtiyaçlarının karşılanacağını anlayacak ve çevresinin güvenli olduğunu hissederek davranmaya başlayacaktır.

Bebekle iletişim Bebekle iletişim

3. Adım: Tutarlı ve duyarlı ebeveynlik sağlayın.

Bebeğinizle her kontağınız, bağlılık için bir fırsattır. Her ebeveyn, her seferinde bağlantı yapmasa da, amaç istikrarlı bir ebeynlik süreci oluşturmaktır. Çocuğunuza, "Hislerin önemli. Seninle hep ilgilenilecek. Burada hep güven ve sevgi içinde bir iletişimimiz olacak" mesajları verin.

Bebekle iletişim Bebekle iletişim

4. Adım: Çocuğunuzla temasta olun.

Çocuğunuza bol bol dokunun, fiziksel olarak rahatlamasını sağlayın, onu güldürün ve onunla oynayın. Onunla ilgilenmeniz, ileride çok daha iyi bir birey olmasını sağlayacaktır.

Bebekle iletişim Bebekle iletişim

5. Adım: Kendinizle de ilgilenin. Duygusal ve fiziksel açıdan iyi durumda olmanıza önem verin.

Bebeğinizle sürekli ilgilendiğiniz için, kendi ihtiyaçlarınızı geri planda bırakabilirsiniz. Ama siz yeni bir annesiniz ve çok önemlisiniz. Kendinize dikkat edin, iyi beslenin ve spor yapın. Kişisel enerjinizin ve ruh halinizin bebeğinizi direkt etkileyeceğini unutmayın.

Bebekle iletişim Bebekle iletişim

Annelerin iletişim, oyun, aktivite gibi bebekleriyle ilgili merak ettiği pek çok konuya ay ay bebek gelişimi’nde değindik.