Baby-clothes-buying-guide
Bu çağdaki bebekler için en çok tercih edilen bebek giyim ürünü, bebek tulumudur.

Bireylerin fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamalarında giysinin yardımcı öğelerin başında geldiği ve çocukluk döneminden itibaren bu konunun önemsenmesi gerektiği yapılan araştırmalarla ortaya konsa da bugün bebek kıyafetlerindeki çeşitliliğin annelerin ve anne adaylarının çocuklarını güzel giysiler içinde görme arzusundan kaynaklandığı söylenebilir. Bununla birlikte, anne ve anne adaylarının bebe ve çocuk giyiminde dikkat etmesi gereken esas nokta, çocuklarının rahatlığı ve sağlığı ile yaş dönemlerinin farklı gelişim özellikleridir.

Annelerin, özellikle ilk bebeğini bekleyen anne adaylarının, bebeğin hızlı fiziksel gelişimini göz önünde bulundurmadan sayıca fazla giysi alması, bebek giysisi seçiminde yapılan yanlışlardan biri. Yenidoğan çağında bebekler hızla büyüdükleri için alınan giysileri 1-2 kezden fazla giyemezler.

Bu çağdaki bebekler için en çok tercih edilen bebek giyim ürünü, bebek tulumudur. Bebek tulumları ile birlikte çıtçıtlı bodyler, pijama takımları, tişörtler, çorap ve şapka mutlaka bulundurulması gereken bebek giysileri arasında yer alırken; bebek elbisesi, bebek hırkası, bebek pantolonu ve bebek kazağı da kış bebekleri için gerekli olan bebek tekstili ürünleridir. Ayrıca bebek giysilerinin seçiminde; cildinin nefes almasını sağlayacak yumuşak pamuklu kumaştan, bebek giydirilirken onu rahatsız etmeyecek, kafasından rahat geçecek ve altını değiştiren kişiye kolaylık sağlayacak şekilde olmasına da dikkat edilmelidir.

PICTURE -   MARK LARGE  ...    24.03.11 Kate Middleton lookalike Jodie Bredo shopping for baby clothes at Mamas & Pappas  .

Yenidoğan çağından çıkan bir bebek için alınacak bebek kıyafetlerinin taşıyacağı özellikler yenidoğan çağındakilerden farklı özelliklere sahip olmalıdır. Bebeğin kendi kendine hareket etmeye, oyunlar oynamaya başladığı düşünülerek, bu dönemde giysi seçimi bebeğe hareket özgürlüğü sağlayan, bedeni ayarlanabilen, rahat giysiler yönünde olmalıdır. Yine bu dönemde bebeklerin kendi kendilerine yemek yeme istekleri, renkli objelere duydukları merak ve oyun konusunda gösterecekleri yaratıcılık örnekleri de göz önünde bulundurulup leke tutmayan kumaştan bebek kıyafetlerini tercih etmek de anneye kolaylık sağlayabilir.

Biraz daha büyüdüklerinde, çocukların kendi seçimleri önem taşımaya başlar. Annenin, kıyafetlerinin renk ve model seçiminde ona danışması çocuğun hoşuna gider. Ayrıca, bu dönemde çocuklar kendi giysilerini kendileri giyme konusunda teşvik edilmelidir. Giyinirken çocuğa yardım etmek, gelişimini zedeler ve onu yetişkin bireylere bağımlı hâle getirir. Bu nedenle, kolay giyinip soyunulacak kıyafetler tercih etmek çocuğun işini kolaylaştırır ve böylece ona başarmış olmanın zevkini yaşatılır.