21212
Güvenlik önlemlerinin bebek doğmadan önce alınması her zaman daha iyi olacaktır.

Bebeğinizin güvenliği konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar var. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildağ diyor ve bir noktada aileleri uyarıyor: “Ne kadar dikkat etseniz de, bazı potansiyel, düşmeyle ilgili tehlikeyi ve evinizdeki genel güvenlik prensiplerini gözden kaçırmanız olasıdır.”

Bebeğinizin güvende kalmasına yardımcı olmak:

Resim çerçevesi ve seramikler gibi bazı ağır ve kırılgan nesneleri bebeğinizin arabasından ve yatağından uzak tutun böylece uzanıp onları düşüremeyecektir.

Bebek yatağını ve bebek arabasını pencerelerden, pencere şeritleri ve avizelerden uzak tutun böylece bebeğin iplere karışmasını, boğulmasını ya da pencereden aşağıya düşmesini engellemiş olursunuz.

Ebeveynler, akrabalar ve bakıcılar bebeği taşırken, zayıf ışıklandırma, kalkmış halı ya da merdiven korkuluğunu tutamamak gibi nedenlere bağlı olarak düşürebilirler. Muhtemelen siz kendiniz evdeki bu tip tehlikelerin farkındasınızdır ve doğal olarak kendinizi bu tehlikelerden rahatlıkla uzak tutabilirsiniz. Ama akrabalarınız veya bakıcınız bunu yapamayabilir.

Perdelerin uzun ve sarkan kısımlarını duvara güvenli şekilde monte etmeniz daima tavsiye edilir. Çocuğunuzun üzerine düşebilecek ve ona ulaşımı engelleyebilecek şeylere özellikle dikkat edin.

Her odada kullanışlı duman detektörleri bulundurun. Eğer çok katlı bir evde oturuyorsanız her katta en az bir adet yangın söndürücü bulundurmalısınız. Bebek büyüdükçe yapacağınız gözlemle yapabileceği tehlikeli şeyleri düşünerek ona göre önlemleri geliştirmekte fayda vardır.

Bu konuların bebek doğmadan önce halledilmesi her zaman daha iyi olacaktır.