bebek doğar doğmaz sünnet olmasi


yenidogan_sunneti_yayginlasiyor_bSünnet gelenekler açısından önemli olduğu kadar, sağlık açısından da faydalı bir girişim. Ancak sünnet için en doğru zaman konusu anne babaların kafasında oluşan bir soru işareti. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Haluk Güvenç, yeni doğan sünneti ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

· Bir çocuk en erken ne zaman sünnet edilebilir?
Doğumu takiben bebeğin uygun olduğu en erken dönemde sünnet yapılabilir. Ancak benim görüşüm, doğumu takiben bir gün sonra yapılmasının daha uygun olacağı yönündedir. Bu yolla ailenin ve bebeğin ilk günün koşullarına uyum sağlaması mümkün olacaktır.

· En sağlıklı yaş ya da ay hangisidir?
Sünnet ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası yara bakımı kurallarına uygun davranılırsa her yaşta yapılabilir. Bunun yanı sıra üç yaş civarında çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başladıklarından, bu yaşlarda bölge ile ilgili cerrahi girişimlerde daha hassas olacaklardır. Bu dönemde uygun olmayan koşullarda yapılacak olan bir sünnet girişimi, doğal olarak psikolojik olarak daha fazla etki bırakabilir. Unutulmamalıdır ki yaşça büyük çocuklar da bile yaşıtlarından duydukları hikayeler nedeniyle, uygun psikolojik hazırlık sağlanamadığı takdirde, sünnet travmatik bir girişim olarak hafızada kalabilir.

· Doğar doğmaz yapılan sünnetin riski var mıdır?
Sünnet yapıldıktan sonra en sık karşılaşılabilecek komplikasyonlar kanama ve enfeksiyondur. Yenidoğan sünnetinin uygulanmasına engel koşullarda, cerrahi girişimin bahsettiğimiz riskleri göze alınmamalıdır.
Penis anomalisi olanlara uygulanamıyor

·Hangi durumlarda yenidoğan sünneti uygulanmaz?
Bebekte hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise, ilerde sünnet derisi onarımda kullanılabileceğinden yenidoğan sünneti uygulanmamalıdır. Bunun yanısıra prematüre veya konjenital bir hastalığı var ise, ya da ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise yenidoğan sünneti uygulanmaz.