bebeğime ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyim


Beklediğiniz an gelir ve bebeğiniz artık kendi başına yürüyebiliyordur. Artık gördüğünüz o minik, renkli, sevimli ayakkabılardan alabilirsiniz. Ancak tercihinizin sağlıklı olması için ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini Ayak Sağlığı Uzmanı Kiropodist Özgül İşgör anlatıyor.

İlk ayakkabı

Bebeğiniz yürümeye yeni başladıysa hemen ayakkabı almak çok doğru bir yaklaşım olmaz. Hatta yalın ayak veya çorapla yürümesi, ayak kaslarının normal gelişmesi açısından daha yararlıdır. Birkaç hafta bu şekilde yürüdükten sonra çocuğunuza ayakkabı alabilirsiniz.

Bebek ayakkabısı Bebek ayakkabısı

Nasıl ayakkabı almalı

Çok sert olmayan, ayağın şeklini alabilen, doğal malzemelerden üretilen ve esnek ayakkabılar tercih edilmelidir. Yanlış ayakkabı ve zararları Sert ayakkabılar, çocuğun ayak tabanındaki kavisin, yani çukurun düzgün oluşmasını, ayak adalelerinin sağlıklı gelişmesini ve yürüme-Denge refleksinin doğal gelişimini engelleyebilir.

Bebek ayakkabısı Bebek ayakkabısı

En sık grülen ayak sorunları

Ayak sorunlarını iki farklı kategoriye ayırabiliriz. Çocukların yüde 60-70'i bazı çalışmalara göre yüzde 80'inde hafif düztabanlık ve hafif içe basma problemi gözleniyor. Çocuğun ayağını basarken düz, otururken veya parmak uçlarındayken normal ayak içi girintisinin görülmesi durumunda esnek düztabanlıktan bahsedebiliriz.

Bebek ayakkabısı Bebek ayakkabısı