baby-summer-382629Çocuklar sıcakların arttığı aylarda sıkıntılı günler geçirebiliyor. Çocukları pişik, isilik, ishal, böcek sokması gibi sorunlardan korumak için yapılması gerekenleri Acıbadem Kocaeli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Arslankaya paylaşıyor.

Kat kat giydirmeyin

Yaz aylarında yapılan en büyük yanlışlardan biri çocuğu çok sıkı giydirmek ve çok sıcak tutmak oluyor. Oysa çocuklar sıkı giydirmeye bağlı olarak çok terliyor ve sıvıyla birlikte tuz kaybederek hastalanıyor. Anne-babalar kendileri nasıl giyiniyorsa çocuğu da öyle giydirmeliler, kat kat giydirmekten kaçınmalılar.

Besinleri sıcakta bekletmeyin

Gıdalar sıcakta çok çabuk bozulduğu için yaz aylarında besinlerin korunması önem taşıyor. Aileler, soğuk gıdanın çocuğu hasta edeceği endişesi ile çoğu zaman çocuk beslenmesinde kullandıkları malzemeleri iyi koruyamıyor ve sıcakta bekletiyor. Bu da besinlerin çabuk bozulmasına neden olarak, bağırsak enfeksiyonları ya da ishallere yol açabiliyor. Bu dönemde küçük virüsler, mikroplar ve bazı kistik hastalıklar bağırsaklarda enfeksiyona neden olabiliyor.

Doğal ortama karşı önlem alın

Yaz aylarında doğal ortamdaki canlılar arttığı için sivrisinek ve böcek sokmalarından çocuğu korumak zorlaşabiliyor. Aynı zamanda bitkiler polenlerini saçıyor ve bu ortamda alerjik etkenler oluşuyor. Alerjenler çocukluk çağında cilt döküntülerine, gözde kızarmaya, solunum yolu hastalıklarına, astım ve nefes darlığına neden oluyor. Çocuğu doğal yaşamdan uzak tutmak mümkün olmasa da gerektiğinde müdahale edebilecek ilk yardım ekipmanlarına sahip olunması öneriliyor.