Bebeğinizin özellikle ilk yılında genel kontrolü ve aşıları için bebek doktorunuzu sık sık ziyaret edeceğinizi şimdiden söyleyelim. Büyük şehirlerde, çok sayıda seçenek olduğundan, sizin için en doğru bebek doktorunun hangisi olduğuna karar vermek ise çok kolay bir iş olmayacaktır. Ama bu zorlu seçenek sayısını azaltmak için, sizin için aşağıdaki listeyi oluşturduk.

Doktorunuzu seçerken sizden tecrübeli annelerin görüşleri önemlidir. Etrafınızdakilere kulak verin, kimler hangi doktordan memnun öğrenin. Tabii bebeğinizin doktora karşı nasıl tepki vereceği de önemlidir. Tamam, bazı bebekler yabancılardan hoşlanmaz ve sadece annelerine yakın olmak ister. Ancak bebeğiniz; onu kaldırıp, yatırıp veya oturturken sert hareket eden bir doktoru annesi gibi koksa bile sevmeyecektir.

Bebek doktoru seçimi Bebek doktoru seçimi

oktorunuzun teşhis-tedavi yöntemindeki gelişmeleri takip edip etmediğini öğrenin. Utanacak bir şey yok, bunları sorun. Hangi medikal dergi ya da yayınları takip ettiğini sohbet arasında kendisinden öğrenmeye çalışın, bebeğiniz ve bebeğinizin sağlığı her şeyden önemli. Soru sorduğunuzda bunu sorun etmeyen, sorularınızı geçiştirmeden, tam ve net cevap veren bir bebek doktorunuzun olması önemlidir.

Bebek doktoru seçimi Bebek doktoru seçimi

Bebeğinizin kontrolü bittikten sonra da doktorunuz sizin endişe ve sorularınızı dinlemek için size zaman ayırmalı ve sizi apar topar dışarı çıkarıp bir sonraki hastayı almaya çalıştığını en azından fazla belli etmemelidir. Sonuçta, siz de doktor değilseniz elbette sizi endişelendiren bir şeyler olacaktır ve bunların yerli-yersiz endişeler olduğunu sadece doktorunuza sorarak öğrenebilirsiniz. Hastane veya muayenehanenin temiz ve hijyenik, aynı şekilde burada çalışan diğer insanların da kibar olması önemlidir. Bebekler, -özellikle ilk yıllarında- enfeksiyon kapmaya müsait bir yapıda olduklarından gideceğinizin yeri temizlik ve hijyenik durumu önemlidir.

Bebek doktoru seçimi Bebek doktoru seçimi

Her kontrole gidişinizde, bekleme odasının nasıl bir yer olduğu, burada park yeri olup olmadığı daha önemli bir konu olmaya başlayacak. Gece ani ateş yükselmeleri ve diğer beklenmedik durumlar için doktorunuzun size cep telefonunu vermesi, aradığınızda doktorunuza ulaşabilmeniz veya e-mail yoluyla sorduğunuz soruları yanıtlaması önemlidir. Tamam doktorlar meşgul insanlar, ama söz konusu bebeğinizin sağlığı olduğu için doktorunuzun ulaşılabilir bir doktor olması çok önemlidir.

Bebek doktoru seçimi Bebek doktoru seçimi

Bebeğinizin doktorunu seçmeden önce nasıl bir doktorunuz olması gerektiğini bilmelisiniz. Siz de önceliklerinize dair bir liste yapın ve bu listeye en çok uyan doktorla yolunuza devam edin.

Bebek doktoru seçimi Bebek doktoru seçimi