19996Bebeğiniz ilk yıl her ay çocuk hekimi tarafından kontrolden geçer. Bu aylık kontrollerde öncelikle sorular ve şikayetler üzerinde dururuz. Bebeğin genel sağlığı, beslenmesi ve gelişiminin her yönü sorgulandıktan sonra boyu kilosu baş çevresi ölçülüp büyüme eğrisine kaydedilir. Bundan sonraki basamak baştan ayağa detaylı muayenesidir.

Aşı takvimi olarak Amerikan Pediatrik Akademisinin Aşı Takvimini kullanmaktayız. Buna Türkiye için gerekli olan BCG aşısı da ilave edilmektedir. Böylece Türkiye Sağlık Bakanlığı aşı takviminin tüm gerekleri de yerine gelmiş olmaktadır. Bebeğiniz her ay bir ya da iki aşı olur. Aşıların ne için verildiği, faydası ve olası yan etkileri öncesinde anlatılır. Her visitte gerektiğinde kullanılabilecek ateş düşürücü ve ağrı kesici dozları konuşulur. Özellikle ilk yıl doktorunuza sormadan hiçbir ilaç kullanmanız önerilmez. Beslenme detaylı olarak konuşulup, bebeğin yaşa göre değişen ihtiyaçları üzerinde durulur. Bebeğin güvenliği için yapılması gerekenlerden bahsedilir. Bebeğinizin gelişim aşamasıda, gelişimini uyaracak aktiviteler, oyuncaklar ve yöntemler üzerinde durulur. Bebeklikten itibaren beslenme problemleri, uyku problemleri ve davranış problemlerinin engellenmesi için stratejiler belirlenir.

İkinci yıl bebğiniz her üç ayda bir kontrole gelir. Üçüncü yıl her altı ayda bir, üç yaşından itibaren de yıllık kontoller gerekmektedir. Bunların amacı çocuğun genel sağlığının büyümesinin, gelişim ve davranış problemlerinin değerlendirilmesi ve olan problemlere çözüm bulunduğu gibi, birtakım sorunları olmadan engellemektir.