cinsiyet-tahmini1
ebek cinsiyeti ayırt etmek etik açıdan çok yanlıştır.

Bebek cinsiyetini belirleme konusunda ileri sürülen metotlar hakkında Op. Dr. Kutlugül Yüksel, bilgi verdi.

Çeşitli nedenler yüzünden aileler doğacak çocuklarının cinsiyetini önceden belirlemek ister. Kalıtım yolu ile geçen çok sayıda hastalık vardır. Bunlardan en önemlileri; kalıtım yoluyla babadan oğula geçen renk körlüğü, annenin kromozomlarıyla erkek çocuğa geçen kasları eriten “Duchenne hastalığı”, yine annenin kromozomları ile yalnız erkek çocuğa geçen kan pıhtılaşma bozukluğu hastalığı olan hemofili hastalığı sayılabilir. Bu şekilde hastalık taşıyan ailelerde bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek oldukça anlamlıdır. Bir de çok sayıda aynı cinsiyetten bebeği olan, karşı cinsten bebek özlemi ile yanıp tutuşan, bunu bir saplantı haline getiren, bu nedenle eşi ile aralarında büyük sorun yaşayan aileler de bu konuda yardım almak için büyük çaba sarf eder. Doktorların birinci görevi insanların mutluluğu için çalışmak olmakta birlikte, bu hassas konuda herhangi bir anlamlı neden olmadan doğanın dengesi ile oynamak etik değildir.

Yapılan araştırmalardan kadınların büyük bir kısmı bebek cinsiyeti konusunda seçici davranırken, yalnız %17’sinin bebek cinsiyeti konusunda tercihlerinin olmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle bebek cinsiyeti konusu araştırmacıların ilgisini çekmiş ve bu konuda birçok teoriler ileri sürülmüştür.

A- PREIMPLANTASYON GENETİK TANI METODU

Tüp bebek (ICSI) ve preimplantasyon genetik tanı metodu ile embriyodan alınan birkaç hücreden yapılan genetik inceleme sonucunda hem sağlıklı hem de istenilen cinsiyette embriyolar tespit edilerek anne rahmine transfer yapıldığı ve gebelik elde edildiği taktirde, doğacak bebek %100 istenilen cinsiyette olacaktır. Görüldüğü gibi bu metod ile arzulanan bebek cinsiyeti elde etme şansı hemen hemen %100’dür.

B- SHETTLES METOD

Bu metotta erkek ve dişi spermlerin hareket kabiliyeti ve hayatta kalma süreleri göz önüne alınarak istenen cinsiyette bebeğe sahip olmaya çalışılır. Erkek çocuk için yumurtlamadan yaklaşık 12 saat önce, kız çocuk için yumurtlamadan birkaç gün önce ilişkiye girilmesi önerilir. Erkek bebek isteyenlerin özellikle yumurtlama günü ya da yumurtlamadan 12 saat önce ilişkiye girmeleri önerilir. Bu nedenle erkek çocuk isteyenlerin mutlaka yumurtlama gününü doğru olarak tespit etmeleri gerekir. Bunun için piyasada bulunan ovülasyon kitlerini kullanabilirler veya doktora giderek yumurtlama gününü tespit ettirebilirler. Kız bebek isteyenler için yumurtlamadan önceki günler yani adet kanamasından sonra sık cinsel ilişkiye girmeleri önerilir.