Bebek banyosu hem ebeveynler hem bebek için kimi zaman eğlenceli kimi zaman gergin bir uğraş olabiliyor. Burada dikkat edeceğiniz şey, bebeğinizin rahat olup olmadığını gözlemlemek. İkinci önemli konu ise acele etmemek. Bebeğinizi haftada iki ya da üç kez yıkamanız yeterli. Mevsimlerden yazsa elbette sıklaştırabilirsiniz. Yazın banyo yapmak bebeğinizi de rahatlatır.

Banyoya hazırlık

Banyo yapacak olan bebeğiniz. Ama yaptıracak olan sizsiniz ve öncesinde hazırlık yapmanızda fayda var çünkü banyo sırasında işiniz kolaylaşır. Sabun, havlu, bebek şampuanı, küveti kullanmayacaksanız leğen (ya da kova veya bebek küveti), sabun bezi, bebek bezi, fırça ve bebeğinizin kıyafetleri… bunları önceden hazırlayın. Bebeğinizi yıkayacağınız küvetin, kovanın ya da lavabonun temiz olmasına özen gösterin.

Bebek banyosu Bebek banyosu

Su ne çok sıcak ne çok soğuk olmalı. Biliyorsunuz, bebekler hemen yanabiliyor ya da donabiliyorlar. Elbette çocuğunuzu suyun içinde tek başına bırakmıyorsunuz. Bu esnada telefon ya da kapı çalarsa hiç açmaya yeltenmeyin, bırakın çalsın. Kısacası bebeğiniz banyodayken tüm dikkatiniz onun üzerinde olsun. Hatta onu kucağınıza alarak bile çalan telefon ve kapılara yetişmeye ya da unuttuğunuz şeyleri almaya niyetlenmeyin. Kollarınız arasından kayabilir, yaralanabilir.

Bebek banyosu Bebek banyosu

Baştan aşağı temizlenme

Başta, bebeğinizin baştan aşağı yıkanması gerekecek. İlk birkaç hafta onu tümden yıkamalısınız. Küveti ılık suyla doldurup, suyun sıcaklığını bileğiniz ya da dirseğinizle kontrol edin. Sıcaklığı ayarladığınızda kıyafetlerini çıkarın. Sabun bezini ıslattıktan sonra bebeğinizi hafifçe bezle silin. Boynunu, başını, kulak arkalarını, parmak aralarını silmeyi unutmayın. Daha sonra havluya sarıp iyice kuruladıktan sonra giydirin.

Bebek banyosu Bebek banyosu

Küvette banyo

İkinci adım; bebeğinize küvette banyo yaptırmak. Küvetiniz yoksa bir leğenin, kovanın ya da bebek küvetinin içi de olabilir. Küvetin ya da kovanın/leğenin içini suyla doldurun. Yine dirsek/bilek kontrolüyle suyun sıcaklığını ayarlayın. Banyo öncesinde bebeğinizin düşmemesi için küvetin kenarlarına havlu serin. Bunları hazırladıktan sonra bebeğinizi soyun. Suyun içindeyken onu tutmanız gerektiğini unutmayın. Şimdi bebeğinizi sabunlama faslına geçebilirsiniz. Kollarını, göğsünü, ellerini, sırtını, ayaklarını ve bacaklarınız sabunlayıp yıkayabilirsiniz. Cinsel bölgesini en sona bırakın. Bebeğinizi yıkarken vücudunda yara, morluk veya herhangi bir şey var mı, inceleyin. Eğer alışılmadık, tuhaf bir şeye rastlarsanız hemen doktorunuzu arayıp durumu izah edin.

Bebek banyosu Bebek banyosu

Her ne kadar banyo yapmak ve yaptırmak doğal bir alışkanlık olsa da yeni bir rutine oturtmak yeni bir alışkanlık meselesi. Dolayısıyla banyo öncesinde, banyo sırasında ve sonrasında gerekenleri hazır etmekte fayda var. Böylece siz de banyo sırasında kendinizi daha rahat hissedebilecek ve kendinizi tamamen bebeğinize verip o anın tadını çıkarabileceksiniz.

Bebek banyosu Bebek banyosu