Doğum sonrası ilk haftalarda bebeklerin kusması oldukça normaldir. İlk haftalarda bebekler beslenmeye veya emzirilmeye alışmaya çalışırlar ve aynı zamanda vücut gelişiminden geçerler. Bu dönemde bebekte kusma olması doğaldır. Bebeğinizin gerçekten kusup kusmadığını kusmuk miktarından anlayabilirsiniz. Bazı bebekler meme emdikten sonra az miktarda anne sütü çıkarabilirler ama bunun miktarı fazlaysa bebeğiniz kusmuş demektir. Kusmak bebekler için korkutucu bir durum olabilir ve bebek ağlamasına neden olabilir.

babyrefluxAraba tutması veya besinlerin sindirilememesi gibi birçok faktör bebeklerde kusmaya neden olur. Bebeğin uzun bir süre boyunca ağlaması veya öksürmesi bile bebekte kusmaya sebep olabilir. Kısacası doğumdan sonra birkaç yıl boyunca bebeğiniz sıklıkla kusacaktır.

Bebeklerde kusma genelde 6’dan 24’e saate kadar geçer. Bebeklerde kusma için özel bir tedaviye gerek yoktur. Kusmak bebeklerde susuzluğa neden olur bu yüzden kusan bir bebeğin yeterli miktarda sıvı aldığından emin olunmalıdır. Bebeğiniz kilo almaya devam ediyorsa ve kusması dışında sağlıklı görünüyorsa endişelenecek hiçbir şey yoktur. Ama yine de annelik içgüdülerinize güvenin ve endişeliyseniz bebeğinizi bir çocuk doktoruna kontrol ettirin.

Bebeğim kusarsa ne yapmalıyım?
Bebeğiniz kusuyorsa çoğu zaman endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur ve kusan bebekler kısa süre içerisinde iyileşirler. Kusan bebeği rahatlatmak için yapabilecekleriniz aşağıda sıralanmıştır:

Bebeğinizin yeterli miktarda sıvı aldığından emin olun.
Bebekler kustuğunda önemli sıvıları vücuttan atmış olurlar. Bu sıvının mutlaka takviye edilmesi gerekir. Bebeğinize anne sütü ile birlikte su vermeye devam edin. Bebeğinize meyve suyu veya gazlı içecekler içirmeyin.

Bebeğinizi beslenme düzenine yavaşça geçirin.

Eğer bebeğinizi 12-24 saat boyunca kusmadıysa normal beslenmesine dönebilirsiniz. Bebeğinize bol süt içirmeyi unutmayın. Bebeğiniz katı gıdalarla besleniyorsa yoğurt gibi sindirimi kolay besinler yedirin.

Bebeğinizi dinlendirin.

Uyumak bebeğinizin midesini rahatlatmaya yardımcı olabilir. Uyku boyunca mide içindeki besinler bağırsaklara gönderilir, bu yüzden uyku esnasında bebeğinizin kusma ihtiyacı ortadan kalkar.

Çocuk doktorunuz önermediği sürece bebeğinize mide bulantısını geçirecek kusma önleyici ilaçlar vermeyin.

Bebeğiniz bakımevine gidiyorsa, son kusmasından itibaren 48 saat boyunca bebeğinizi evde tutun ve yakından takip edin.

Bebeğiniz az miktarda süt çıkarıyorsa bebeklerde reflü hakkında bilgi edinin. Bebeğinizin yeterli miktarda beslendiğinden emin olmanın yollarını araştırın. Bebeklerde reflü hakkında bebeksayfasi.com’un makalelerini mutlaka okuyun.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)