baby-eating-vegetablesBebeğiniz 6 aylık olduğunda ek besinlere geçebilirsiniz. Bebeğinize meyve vermeye başlarsanız hemen sonrasında sebze de vermeye başlayın. Sütten kesilme döneminde bebeğiniz sebzelere daha kolay alışır, bu yüzden büyüdüğünde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için bebeğinizi sebzelerle erken dönemde tanıştırın.

Bebeğiniz başlangıçta yeni bir sebzeyi kabul etmeyebilir. Bu durumda bebeğinizi zorlamayın yoksa ilerde çocuğunuzda yemek seçme problemleri oluşabilir. Bebeğinizin yeni bir tada alışması için biraz zamana ihtiyacı vardır. Eğer tattığı yiyeceği beğenmediyse birkaç gün ara verdikten sonra aynı besini tekrar bebeğinize vermeyi deneyin.

Bebeğiniz sebzelerin tadını beğenmiyorsa tatlandırılmış sebzeler deneyebilirsiniz. Tatlı patates veya yaban havucu gibi sebzeleri bebeğinize vermeyi deneyin. Brüksel lahanası veya lahana gibi kuvvetli tatları olan sebzeleri bebeğiniz büyük bir ihtimal beğenmeyecektir.

Bebeğinizin yeşil yapraklı sebze yemesini istiyorsanız bu sebzeleri blenderdan geçirin ve karışıma bebeğinizin sevdiği tatları ekleyin. İlk başta bebeğinizin beğendiği yiyeceği biraz fazla koyun ama zaman geçtikçe alıştırmaya çalıştığınız besinin porsiyonunu artırın. Birkaç hafta boyunca bunu tutarlı bir şekilde devam ettirirseniz bebeğiniz yeni bir sebzeye alışacaktır.

Sabırlı olmayı unutmayın. Bebeğinizin yeni bir besine alışması için zamana ihtiyacı vardır, bu zamanı bebeğinize tanıyın. Bebeğiniz yeni bir besini kabul etmeden önce birkaç hafta boyunca bebeğinize bu besini sekiz kez vermek zorunda kalabilirsiniz. Bebeğiniz yeni bir yiyeceği ilk kez tattığında bazı yüz ifadeleri yapabilir. Bu ille de bebeğin yemeği beğenmediği anlamına gelmez. Bebeğiniz aldığı yeni bir tat karşısındaki şaşkınlığını ifade etmeye çalışıyordur.

Eğer bebeğiniz kaşıkla püre veya iyi ezilmiş yiyecekler ile beslenmek yerine parmak besinleri tercih ediyorsa sebzeler idealdir. Biraz pişmiş havuç parçaları veya buharda pişmiş brokoli ve karnabahar gibi sebzeleri bebeğinize vermeyi deneyin.

Beslenme saatlerini bebeğiniz için eğlenceli hale getirin. Bebeğiniz için cıvıl cıvıl rengarenk renklerdeki bebek beslenme setlerini bumudur.com’da bulabilirsiniz. Bebekler her gün aynı besini tüketirlerse sıkılırlar, aynı yetişkinlerde de olduğu gibi. Bu yüzden bebeğinize yeni besinler ve yeni tatlar sağlayın. Dilerseniz her gün farklı bir tat da verebilirsiniz.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)