Bebeğime inek sütü ne zaman vermeye başlamalıyım? Bebeğe ne zaman inek sütü verilir? Küçük bebeklere inek sütü verilir mi? İnek sütü vermeye ne zaman başlamalı? Bebek beslenmesinin önemli bir konusu olan bebeklerde inek sütü ile ilgili bilmeniz gereken her türlü bilgi bebeksayfasi.com’da.

baby-milkBebeğinize inek sütü vermeden önce 1 yaşına gelmesini bekleyin. Bebeğiniz katı gıdalara geçtiğinde de çok az miktarda inek sütü verebilirsiniz. Yoğurt ve peynir gibi gıdalara bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra geçebilirsiniz ama inek sütünü bebeğinize ana içecek olarak vermeden önce 1 yaşına kadar beklemelisiniz.

6-12 aylar arasında bebeğinizin ana içeceği anne sütü veya formül süt olmalıdır. Bununla birlikte demir içerikli besinlerle beslenmeli ve yeterli demir mineralini her gün almalıdır. Bebeğinize içecek olarak inek sütü verirseniz gerekli olan demiri bebeğiniz alamayacaktır.

Bebeğiniz 1 yaşına geldikten sonra bardak ile bebeğinize tam yağlı inek sütü vermeye başlayabilirsiniz. 12 aylık olan bebek zaten gerekli demiri her besinden alacaktır. Eğer bebeğiniz 1 yaşına geldikten sonra emmeye devam etmek istiyorsa ve siz de emzirmek istiyorsanız emzirmeye devam edebilirsiniz.

İnek sütünde bebek gelişimi için önemli besin ögeleri bulunmaktadır. İnek sütü; protein, kalsiyum, magnezyum, B12 ve B2 vitaminlerini içerir. Tüm bu içeriklerden yararlanması için bir yaşına gelen bebeğinize her gün 300 ml tam yağlı inek sütü verin.

Bebeğinize mutlaka tam yağlı inek sütü vermeyi unutmayın. Bebeğinizin bu yağlara ve kaloriye ihtiyacı vardır. İnek sütü yağında A ve D vitamini gibi önemli vitaminler bulunur bu yüzden bebeğinize yarım yağlı veya light süt vermek yerine tam yağlı süt verin. Çünkü yağı azaltılan sütlerde bu vitaminlerin miktarları azalmış olur. Bu yüzden bebeğiniz en azından 2 yaşına gelene kadar tam yağlı inek sütüyle beslensin.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)