BHG_HowToHelpYourBabyLearnToWalk_size640x480Bebekler 10-18 ay arasında yürümeyi öğrenirler bu yüzden 12 aylık bebeğin daha yürüyememesi oldukça normaldir.

10-11 aylık bebekler mobilyalara tutunarak veya ebeveyn elini tutarak yürümeye başlarlar. Birçok bebek ilk adımlarını 1 yaşına gelene kadar atar. Birçok bebek 15 aylık olduğunda yardıma ihtiyaç duymadan yürümeye başlar ancak bebeğin attığı adımlar dengesiz olabilir.

Eğer bebeğiniz henüz yürüyemiyorsa endişelenmeyin. Bazı çocuklar 17-18 aylık olana kadar yürümezler. Ayrıca poposuyla sürünen bebekler emekleyen bebeklere göre daha geç yürümeye başlarlar. 12 aylık bebeğiniz ayakta durabiliyorsa ve hareket etmeye meraklıysa endişelenecek hiçbir şeyiniz yoktur.

Ancak bebeğiniz hareket etmeye çalışmıyorsa veya bacakları bebeğin ağırlığını taşıyamıyorsa mutlaka çocuk doktorunuza danışın. Doktorunuz bebeğinizin neden yürümeyi öğrenmeye hazırlanmadığını araştıracaktır ve size gerekli bilgileri verecektir. 18 aylık olan bir bebek destek olmadan ilk adımını hala atmamışsa yine doktorunuza başvurmanız önerilir. Ayrıca şunu belirtmeliyiz ki eğer bebeğiniz prematüre ise yürümeyi diğer bebeklerden daha geç öğrenir ve prematüre bebeklerde diğer gelişim basamakları da zamanında doğan bebeklere göre gecikebilir.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)