Bebeklerin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için beslenmesi son derece önemlidir. Bebeklerin beslenmesinde anne sütü öncelikli bir yere sahip olsa da bazen beslenme ihtiyacını mama ile karşılamak durumunda kalınabiliyor. "Bebek mamalarının kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur" diyen Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, bebeklerde biberon mamalarını anlatıyor:

Bebek maması Bebek maması

"Bebeklerimizi zaman zaman biberonla beslemek zorunda kalıyoruz. Tabii ki anne sütü önceliğimiz ama biberon mamaları da özellikle de 1 numaralı formüller, tamamen anne sütünün besleyici değerleri dikkate alınarak hazırlanan, anne sütü muadili saydığımız besinler. Bu nedenle içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. 2 numaralı formüller ise, 6. aydan sonra kullanılan ve bebeğin artan ihtiyaçları da göz önüne alınarak formüle edilmiş ürünlerdir. Kullanılmalarında hiçbir sakınca yoktur.

Bebek maması Bebek maması

Ama biberon maması seçerken neye dikkat edeceğiz? Çocuğumuzda özellikle belirlenmiş, hekim tarafından teşhisi konmuş bir emilim bozukluğu yoksa1 ve 2 numaralı formüllerin kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Zaten eğer mide-bağırsak sisteminde bir sorun varsa ve hekiminiz size bunun için gerekli olan ürünü öneriyorsa, bu diğer böyle benzer bir sağlık sorunu olmayan çocukların beslenmesinde kullanılmayan ürünlerdir. Onlara biz daha tıbbi formüller olarak yaklaşıyoruz, 1 ve 2 numaralı formüller ise sağlıklı bebek beslenmesinde rahatlıkla kullanabileceğinizi belirtmek istiyorum."

Bebek maması Bebek maması