Çalışan anne-babalar için çocuğa bakıcı bulmak gerçekten meşakkatli bir iş. Önceki yazılarımızda iyi bir bakıcıda aranması gereken özelliklere ve bakıcı bulmanın püf noktalarına değinmiştik.
Söz konusu evlatsa, ona dair her konu aileler için hassasiyet taşır. Birçok çalışan annenin, hele de çocuğunun yaşı hayli küçükse, bir parça suçluluk duygusuyla çalışmaya devam ettiğini biliyoruz; bakıcı bulmanın, ona güvenmenin, çocuğu bir başkasına emanet etmenin ne denli zor olduğunu da… Böylesi bir yazı kaleme alırken amacımız sizleri huzursuz etmek değil. Fakat ne yazık ki içinde yaşadığımız dönem de Adile Naşit’in filmleri gibi masum bir dönem değil. Olan biteni sürekli gözlemleyip tartmak; gerek bakıcıyla gerekse çocukla iyi bir iletişim içinde olmak gerekiyor.
Kısacası bugün ikinci aşamadayız: Bakıcınızın işine son vermeniz gerektiğine işaret eden hususlar nelerdir? Gelin, birlikte göz atalım…

İçgüdülerinize güvenin:

Kadınlar ve içgüdüleri zaten bir araya çok rahat getirilen iki tanımken, anne olunca bu bağ daha da kuvvetleniyor. Eğer bakıcınızla ilgili aklınıza takılan bir şeyler varsa tabii ki önce konuşursunuz. Karşılıklı anlaşmaya varıldıktan sonra dahi hâlâ içinize sinmeyen şeyler ya da şüpheleriniz kalırsa da başka birini işe almanız daha iyi olabilir.

Bakıcı değiştirme Bakıcı değiştirme

Ani hastalıklar:

Niyetimiz anneleri paranoyak yapmak değil. Aksine, fazla titizlenmekten de maraz doğuyor. Ancak bakıcı işe başladıktan sonra çocuğunuz aniden hastalandı diyelim. Bu bir talihsizlik olabileceği gibi dikkatli olmanız gereken bir durum da söz konusu olabilir. Bunun ikinci kez olmasına izin vermeyin.

Bakıcı değiştirme Bakıcı değiştirme

Kötü alışkanlıklar:

Bakıcı, çocuğun yanında ya da çocuğun dumandan etkileneceği şekilde sigara içiyorsa hemen harekete geçip kendisiyle konuşun. Eğer görevi sırasında sigara içmeye devam ederse işine son verin. Bu, anlayışla karşılanacak bir durum değil.

Bakıcı değiştirme Bakıcı değiştirme

Yalancılık:

Bakıcı, aileye çocukla ilgili doğru bilgiler aktarmalıdır. Çocuk bakımında uzman olan kişiden böyle bir niteliğe sahip olması beklenir. Evinize kamera yerleştirebilirsiniz; böyle bakıcınızın söylediğiyle olan biteni mukayese edebilir; vaziyetle ilgili daha sağlıklı ve yerinde kararlar alabilirsiniz. Anlattıklarıyla gerçekler örtüşmüyorsa zaten yapacağınız şey bellidir.

Bakıcı değiştirme Bakıcı değiştirme

Oyun & Aktiviteler:

Günümüzde birçok bakıcı çocukların yeteneklerini geliştirecek aktiviteleri bilip uyguluyor. Çünkü çocuğunuzu gün boyu emanet ettiğiniz kişinin, onun temel ihtiyaçlarını giderip koruyup kollamasının yanı sıra zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimine de katkıda bulunmasını beklersiniz. Bunları sağlayabilen bir bakıcı, çocuğunuzun ileride iyi bir insan olmasında ciddi pay sahibi olacak kişidir.

Bakıcı değiştirme Bakıcı değiştirme